Production check & Production monitor (8.x-1.0-alpha8) - en to hi translation catalogue (27 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: File
hi: फ़ाइल

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Label
hi: लेबल

en: Component
hi: अंग

en: ID
hi: आईडी

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Error
hi: त्रुटि

en: Contact
hi: संपर्क

en: Update status
hi: नवीनतम स्थिति

en: Severity
hi: तीव्रता

en: Warning
hi: चेतावनी

en: OK
hi: ठीक है

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Processors
hi: प्रोसेसर

en: Option
hi: विकल्प

en: Info
hi: जानकारी

en: or
hi: अथवा

en: Cron
hi: क्रॉन

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Error reporting
hi: त्रुटि रिपोर्टिंग

en: Aggregate and compress CSS files.
hi: सीएसएस फ़ाइलों को एग्रीगेट(संगृहीत) और संपीड़ित करे.
