Production Checklist (8.x-1.0-alpha5) - en to it translation catalogue (29 entries)

en: Content
it: Contenuto

en: Views
it: Viste

en: Modules
it: Moduli

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Available updates
it: Aggiornamenti disponibili

en: Custom
it: Personalizzato

en: Input format
it: Formato input

en: Performance
it: Prestazioni

en: Appearance
it: Aspetto

en: Site information
it: Informazioni sul sito

en: Permissions
it: Permessi

en: Testing
it: In fase di test

en: About
it: Informazioni

en: Content language
it: Lingua dei contenuti

en: Notification
it: Notifica

en: Analytics
it: Analisi

en: Status report
it: Resoconto sullo stato

en: Localization
it: Localizzazione

en: Top 'page not found' errors
it: Errori 'pagina non trovata' più frequenti

en: Logs and records system events to syslog.
it: Registra eventi del sistema sul syslog (log su file).

en: Content translation
it: Traduzione dei contenuti

en: Logging and errors
it: Registro degli eventi ed errori

en: Regional and language
it: Impostazioni internazionali e lingue

en: Recent log messages
it: Messaggi di log recenti

en: Available translation updates
it: Aggiornamenti alla traduzione disponibili

en: Text formats and editors
it: Formati testo e editor

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href=":module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href=":update">Update status handbook page</a>.
it: Le notifiche di aggiornamento non sono abilitate Si <strong>consiglia vivamente</strong> di abilitare il modulo Update Manager dalla pagina <a href=":module">Estendi</a> al fine di rimanere aggiornati sulle nuove uscite. Per ulteriori informazioni fare riferimento alla pagina del manuale in merito allo <a href=":update">stato di aggiornamento</a> .

en: Basic site settings
it: Impostazioni di base
