Production Checklist (8.x-1.0-alpha5) - en to nl translation catalogue (31 entries)

en: Content
nl: Inhoud

en: Changelog
nl: Lijst van aanpassingen

en: Legal
nl: Juridisch

en: Views
nl: Overzichten

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Available updates
nl: Beschikbare updates

en: Custom
nl: Aangepast

en: Input format
nl: Invoerformaat

en: Performance
nl: Prestaties

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Site information
nl: Websitegegevens

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Testing
nl: Tests

en: About
nl: Over

en: Content language
nl: Taal van de inhoud

en: Notification
nl: Melding

en: Status report
nl: Statusrapportage

en: Localization
nl: Lokalisatie

en: Top 'page not found' errors
nl: Meest voorkomende 'pagina niet gevonden'-fouten

en: Logs and records system events to syslog.
nl: Logt systeemgebeurtenissen in de syslog.

en: Content translation
nl: Vertaling van inhoud

en: Logging and errors
nl: Logberichten en foutmeldingen

en: Regional and language
nl: Land- en taalinstellingen

en: Recent log messages
nl: Recente logberichten

en: Available translation updates
nl: Beschikbare nieuwe vertalingen

en: Text formats and editors
nl: Tekstopmaak en editors

en: Uninstall modules
nl: Modules deïnstalleren

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href=":module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href=":update">Update status handbook page</a>.
nl: Update-meldingen zijn niet ingeschakeld. Het wordt <strong>sterk aangeraden</strong> dat u de Update Manager-module inschakelt vanaf de <a href=":module">module-beheerpagina</a> om zo up-to-date te blijven. Bekijk voor meer informatie de <a href=":update">Update-status handboek-pagina</a>.

en: Basic site settings
nl: Basis site-instellingen

en: Check available updates
nl: Beschikbare updates controleren
