Production Checklist (8.x-1.0-alpha5) - en to pt translation catalogue (30 entries)

en: Content
pt: Conteúdo

en: Changelog
pt: Log de alterações

en: Modules
pt: Módulos

en: User
pt: Utilizador

en: Database
pt: Base de dados

en: Available updates
pt: Atualizações disponíveis

en: Custom
pt: Personalizado

en: Input format
pt: Formato de introdução de conteúdos

en: Performance
pt: Desempenho

en: Caching
pt: Armazenando em cache

en: Appearance
pt: Aparência

en: Site information
pt: Informação do sítio

en: Permissions
pt: Permissões

en: Testing
pt: Testando

en: Sitemap
pt: Mapa do Site

en: About
pt: Sobre

en: Content language
pt: Idioma do conteúdo

en: Notification
pt: Notificação

en: Status report
pt: Relatório de estado

en: Localization
pt: Idioma

en: Top 'page not found' errors
pt: Top de erros de 'página não encontrada'

en: Logs and records system events to syslog.
pt: Guarda históricos e eventos do sistema no syslog.

en: Content translation
pt: Tradução de conteúdos

en: Logging and errors
pt: Registos e erros

en: Regional and language
pt: Região e idioma

en: Recent log messages
pt: Mensagens de registo recentes

en: Available translation updates
pt: Atualizações de tradução disponíveis

en: Text formats and editors
pt: Formatos de texto e editores

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href=":module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href=":update">Update status handbook page</a>.
pt: As notificações de atualização não estão ativas. É <strong>altamente recomendado</strong> que ative o módulo Gestor de Atualizações na <a href=":module">página de administração de módulos</a> para se manter atualizado sobre novos lançamentos. Para obter mais informações, consulte a página do manual <a href=":update">Estado de Atualizações</a>.

en: Basic site settings
pt: Definições básicas do sítio
