Production Checklist (8.x-1.0-alpha6) - en to hu translation catalogue (48 entries)

en: Content
hu: Tartalom

en: Changelog
hu: Változási napló

en: Legal
hu: Jogi nyilatkozat

en: Views
hu: Nézetek

en: Modules
hu: Modulok

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: Database
hu: Adatbázis

en: Available updates
hu: Elérhető frissítések

en: Custom
hu: Egyéni

en: Input format
hu: Beviteli forma

en: Performance
hu: Teljesítmény

en: Caching
hu: Gyorsítótárazás

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Site information
hu: Webhely-információk

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Testing
hu: Tesztelés

en: Sitemap
hu: Webhelytérkép

en: About
hu: Leírás

en: Content language
hu: Tartalom nyelve

en: Notification
hu: Értesítés

en: Analytics
hu: Elemzés

en: Status report
hu: Állapotjelentés

en: Localization
hu: Honosítás

en: Top 'page not found' errors
hu: A legtöbbet látogatott nem található oldalak

en: Logs and records system events to syslog.
hu: A Drupal által kiadott üzeneteket naplózza a rendszer naplóba.

en: Content translation
hu: Tartalom fordítása

en: Notification preferences
hu: Értesítési beállítások

en: URL rewriting
hu: URL-átírás

en: Logging and errors
hu: Naplózás és hibák

en: Regional and language
hu: Helyek és nyelvek

en: Recent log messages
hu: Legutóbbi naplóüzenetek

en: Reverse proxy
hu: Fordított proxy

en: Available translation updates
hu: Elérhető fordítási frissítések

en: Text formats and editors
hu: Szövegformátumok és szerkesztők

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href=":module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href=":update">Update status handbook page</a>.
hu: A frissítési figyelmeztetések lehetőség nincs engedélyezve. <strong>Erősen javasolt</strong> a frissítési figyelmeztetéseket biztosító <em>Update manager</em> modul bekapcsolása a <a href=":module">modulok adminisztrációs oldalán</a>. Bővebb információ <a href=":update">a modul kézikönyv lapján</a> található.

en: Enable notifications
hu: Értesítések engedélyezése

en: Basic site settings
hu: Alapvető webhelybeállítások

en: Self assessment Checklist: <a href="@url">@percent% done</a>.
hu: Önkitöltő ellenőrzési lista: <a href="@url">@percent% kész</a>.

en: A checklist for site launch and maintenance based on the active configuration.
hu: Az aktív konfiguráció alapján egy ellenőrzőlistát nyújt az adminisztrátoroknak a webhely élesítéséhez és üzemeltetéséhez.

en: A checklist for site launch and maintenance based on the active configuration. @config_link.
hu: Az aktív konfiguráció alapján egy ellenőrzőlistát nyújt az adminisztrátoroknak a webhely élesítéséhez és üzemeltetéséhez. @config_link.

en: Notification preferences.
hu: Értesítési beállítások.

en: Sections to enable and notification preferences.
hu: Engedélyezni kívánt témakörök és értesítési beállítások.

en: Mails
hu: Levelek

en: GDPR module
hu: GDPR modul

en: Sections to enable
hu: Engedélyezni kívánt témakörök

en: User that will receive the notifications.
hu: A felhasználó, aki az értesítéseket kapni fogja.

en: On site
hu: Webhelyen
