Profile (8.x-1.0-rc5) - en to hu translation catalogue (55 entries)

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Type
hu: Típus

en: Language
hu: Nyelv

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: default
hu: alapértelmezés

en: Label
hu: Címke

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Updated
hu: Frissítve

en: ID
hu: Azonosító

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Created
hu: Létrehozva

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: active
hu: aktív

en: Desc
hu: Csökk

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Profile
hu: Profil

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Are you sure you want to delete %label?
hu: „%label” biztosan törölhető?

en: %label has been deleted.
hu: %label törlése megtörtént.

en: not active
hu: nem aktív

en: Changed
hu: Módosítva

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Profiles
hu: Profilok

en: Data
hu: Adat

en: About
hu: Leírás

en: Registration
hu: Regisztráció

en: Form mode
hu: Űrlapmód

en: Profile selection
hu: Profil kiválasztás

en: Allowed roles
hu: Engedélyezett szerepkörök

en: Revision log message
hu: Változatnapló-üzenet

en: Profile types
hu: Profiltípusok

en: Profile type
hu: Profil típus

en: Edit @label
hu: @label szerkesztése

en: Whether the profile is active.
hu: Aktív legyen-e a profil.

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Add new @type
hu: Új @type hozzáadása

en: Revision user
hu: Változatot készítő felhasználó

en: Briefly describe the changes you have made.
hu: Az elvégzett változtatások rövid leírása.

en: Save and manage fields
hu: Mentés és mezők kezelése

en: The time that the current revision was created.
hu: Az időpont, mikor az aktuális változatot létrehozták.

en: The user ID of the author of the current revision.
hu: Az aktuális változat szerzőjének felhasználói azonosítója.

en: Create @label
hu: @label létrehozása

en: Whether a new revision should be created by default
hu: Alapértelmezetten készüljön-e új változat

en: This is a private field.
hu: Ez egy magánjellegű mező.

en: The user that owns this profile.
hu: Az ezt a profilt birtokló felhasználó.

en: Revision create time
hu: Változat létrejöttének ideje

en: Form mode: @mode
hu: Űrlapmód: @mode

en: not default
hu: nem alapértelmezett

en: Whether this is the default profile.
hu: Ez-e az alapértelmezett profil?
