Profile (8.x-1.1) - en to ru translation catalogue (62 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Type
ru: Тип

en: Language
ru: Язык

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: default
ru: по умолчанию

en: Label
ru: Метка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Updated
ru: Обновлено

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: active
ru: активно

en: Desc
ru: По убыванию

en: Owner
ru: Владелец

en: Profile
ru: Профиль

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Are you sure you want to delete %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %label?

en: %label has been deleted.
ru: %label было удалено.

en: profile
ru: профиль

en: not active
ru: не активно

en: Display label
ru: Метка для показа

en: Changed
ru: Изменение

en: User page
ru: Пользовательская страница

en: Apply
ru: Применить

en: Profiles
ru: Профили

en: Data
ru: Данные

en: About
ru: Информация

en: Registration
ru: Регистрация

en: Form mode
ru: Режим формы

en: Profile selection
ru: Выбор профиля

en: Allowed roles
ru: Разрешённые роли

en: profiles
ru: профили

en: Revision log message
ru: Сообщение в журнал о редакции

en: Profile types
ru: Типы профилей

en: Profile type
ru: Тип профиля

en: Administer profile types
ru: Управление типами профилей

en: Whether the profile is active.
ru: Активен ли профиль.

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Revision user
ru: Пользователь ревизии

en: Briefly describe the changes you have made.
ru: Кратко опишите внесённые вами изменения.

en: Save and manage fields
ru: Сохранить и перейти к настройке полей

en: The time that the current revision was created.
ru: Время создания текущей редакции

en: The user ID of the author of the current revision.
ru: Идентификатор пользователя, который является автором текущей редакции.

en: Whether a new revision should be created by default
ru: Создавать ли новую редакцию по умолчанию

en: This is a private field.
ru: Это личное поле.

en: Add profile type
ru: Добавить тип профиля

en: Allow multiple profiles
ru: Разрешить множество профилей

en: Include in user registration form
ru: Включить в форму регистрации пользователя

en: A serialized array of additional data.
ru: Сериализованный массив дополнительной информации.

en: Revision create time
ru: Время создания редакции

en: Form mode: @mode
ru: Режим формы: @mode

en: Allow multiple profiles per user
ru: Разрешить множество профилей у пользователя

en: Allow profiles of this type to be revisioned
ru: Разрешить профилям этого типа иметь ревизии

en: Saved the %label profile type.
ru: Тип профиля "%label" сохранён.

en: The admin-facing name.
ru: Административное название.

en: The profile has been saved.
ru: Профиль был сохранён.
