Profile (8.x-1.4) - en to it translation catalogue (43 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Type
it: Tipo

en: Language
it: Lingua

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: default
it: predefinito

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Updated
it: Aggiornato

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: active
it: attivo

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: Profile
it: Profilo

en: Sort by
it: Ordina per

en: Are you sure you want to delete %label?
it: Vuoi davvero eliminare %label?

en: profile
it: profilo

en: not active
it: non attiva

en: Display label
it: Mostra etichetta

en: Changed
it: Modificato

en: Apply
it: Applica

en: Profiles
it: Profili

en: Data
it: Dati

en: About
it: Informazioni

en: Registration
it: Registrazione

en: Form mode
it: Modalità form

en: Profile selection
it: Selezione del profilo

en: Allowed roles
it: Ruoli abilitati

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Profile types
it: Tipi di profilo

en: Whether the profile is active.
it: Il profilo è attivo?

en: Master
it: Principale

en: Revision user
it: Utente revisore

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivere brevemente le modifiche apportate.

en: Save and manage fields
it: Salva e gestisci i campi

en: The time that the current revision was created.
it: La data e l'ora in cui la revisione corrente è stata creata

en: The user ID of the author of the current revision.
it: ID utente dell' autore della revisione corrente.

en: Whether a new revision should be created by default
it: Se sia necessario creare una nuova revisione come impostazione predefinita

en: Revision create time
it: Tempo di creazione revisione
