Profile (8.x-1.7) - en to ja translation catalogue (45 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Type
ja: タイプ

en: Language
ja: 言語

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: default
ja: デフォルト

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Updated
ja: 更新

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: active
ja: アクティブ

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Profile
ja: プロフィール

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %label?
ja: %label を本当に削除しますか？

en: %label has been deleted.
ja: %label を削除しました。

en: profile
ja: プロフィール

en: not active
ja: アクティブでない

en: Display label
ja: ディスプレイラベル

en: Changed
ja: 変更済

en: Apply
ja: 適用

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Data
ja: データ

en: About
ja: アバウト

en: Registration
ja: 登録

en: Form mode
ja: フォームモード

en: Profile selection
ja: プロフィールの選択リスト

en: Allowed roles
ja: 許可された役割

en: profiles
ja: プロフィール

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Revision user
ja: リビジョンユーザー

en: Briefly describe the changes you have made.
ja: 行った変更について簡単に説明します。

en: Save and manage fields
ja: 保存してフィールドを管理

en: The time that the current revision was created.
ja: 現在のリビジョンが作成された日時。

en: The user ID of the author of the current revision.
ja: 現在のリビジョンの投稿者のユーザーID。

en: Whether a new revision should be created by default
ja: 新しいリビジョンをデフォルトで作成するかどうか

en: Revision create time
ja: リビジョン作成時間
