projects (8.x-2.0-alpha1) - en to cs translation catalogue (87 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Status
cs: Stav

en: Operations
cs: Operace

en: Item
cs: Položka

en: Type
cs: Typ

en: List
cs: Seznam

en: Description
cs: Popis

en: Article
cs: Článek

en: Comments
cs: Komentáře

en: Priority
cs: Priorita

en: On
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: Resources
cs: Zdroje

en: Project
cs: Projekt

en: Edit
cs: Upravit

en: Search
cs: Hledat

en: Number
cs: Číslo

en: Image
cs: Obrázek

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Name
cs: Jméno

en: Help
cs: Nápověda

en: High
cs: Vysoká

en: Low
cs: Nízká

en: View
cs: Zobrazit

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Picture
cs: Obrázek

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: All
cs: Vše

en: Page title
cs: Název stránky

en: Page
cs: Stránka

en: Off
cs: Vypnuto

en: Comment
cs: Komentář

en: Filter
cs: Filtr

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Medium
cs: Střední

en: Desc
cs: Sestupně

en: Owner
cs: Vlastník

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Other
cs: Jiné

en: User login
cs: Přihlášení

en: Class
cs: Třída

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Your message has been sent.
cs: Vaše zpráva byla odeslána.

en: Changed
cs: Změněno

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Tasks
cs: Úkoly

en: Administrator
cs: Administrátor

en: @type: updated %title.
cs: @type: aktualizováno %title.

en: No name
cs: Beze jména

en: Create @name
cs: Vytvořit @name

en: Dates
cs: Data

en: No content available.
cs: Žádný obsah není k dispozici.

en: Primary tabs
cs: Hlavní záložky

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Your virtual face or picture.
cs: Váš avatar nebo profilový obrázek.

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
cs: Chybný strojově čitelný název. Zadejte název jiný než je %invalid.

en: Basic page
cs: Základní stránka

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
cs: Pro statický obsah typu "O nás" použijte <em>základní stránky</em>.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
cs: Použijte tagy pro seskupení článků podle podobných témat v katergoriích

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
cs: <em>Články</em> lze použít pro stárnoucí obsah, jako jsou novinky, tiskové zprávy nebo blogy.

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: Wide
cs: Široký

en: Full HTML
cs: Plné HTML

en: Default comments
cs: Výchozí komentáře

en: Allows commenting on content
cs: Umožňuje komentování obsahu

en: Basic block
cs: Základní blok

en: A basic block contains a title and a body.
cs: Základní blok obsahuje nadpis a text.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
cs: Zadejte seznam oddělený čárkami. Například: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
cs: Základní HTML

en: Restricted HTML
cs: Omezené HTML

en: Max 1300x1300
cs: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
cs: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
cs: Max. 325x325

en: Max 650x650
cs: Max. 650x650

en: Narrow
cs: Úzký

en: There is no @entity_type yet. @add_link
cs: Typ entity @entity_type dosud neexistuje. @add_link
