projects (8.x-2.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (92 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Item
fr: Élément

en: List
fr: Lister

en: Comments
fr: Commentaires

en: Priority
fr: Priorité

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Project type
fr: Type de projet

en: Resources
fr: Ressources

en: Projects
fr: Projets

en: Project
fr: Projet

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Number
fr: Nombre

en: Name
fr: Nom

en: Help
fr: Aide

en: High
fr: Haute

en: Low
fr: Faible

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Issues
fr: Publications

en: Issue
fr: Ticket

en: Picture
fr: Image

en: Created
fr: Créé

en: Exclude
fr: Exclure

en: All
fr: Tout

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Off
fr: Désactivé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Medium
fr: Moyen

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Item count
fr: Nombre d'élément

en: Other
fr: Autre

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Class
fr: Classe

en: Task
fr: Tâche

en: Sort by
fr: Trier par

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Changed
fr: Modifié

en: Due date
fr: Date d'échéance

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Tasks
fr: Tâches

en: Administrator
fr: Administrateur

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: Organization
fr: Organisation

en: No name
fr: Aucun nom

en: Progress status
fr: État du travail

en: Create @name
fr: Créer @name

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Resource
fr: Ressource

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: View project
fr: Voir le projet

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom système incorrect. Saisir un nom différent de "%invalid".

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Master
fr: Principal

en: Task type
fr: Type de tâche

en: Wide
fr: Large

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: -- Any --
fr: -- Tout --

en: Combine fields filter
fr: Grouper le filtre des champs

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fr: Saisir une liste en séparant les termes par une virgule. Par exemple : Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Narrow
fr: Étroit

en: There is no @entity_type yet. @add_link
fr: Il n'y a pas encore de @entity_type. @add_link

en: Display more link
fr: Afficher un lien "plus"

en: Task Types
fr: Types de tâches
