projects (8.x-2.0-alpha1) - en to id translation catalogue (87 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Operations
id: Operasi

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Article
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: Priority
id: Prioritas

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Projects
id: Proyek

en: Project
id: Proyek

en: Search
id: Pencarian

en: Number
id: Angka

en: Image
id: Gambar

en: Parent
id: Induk

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: High
id: Tinggi

en: Low
id: Rendah

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Picture
id: Foto

en: Created
id: Dibuat

en: Exclude
id: Kecualikan

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Comment
id: Komentar

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Medium
id: Sedang

en: Owner
id: Pemilik

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Other
id: Lainnya

en: User login
id: Login pengguna

en: Class
id: Kelas

en: Task
id: Perintah

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Transition
id: Transisi

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Changed
id: Berubah

en: Document
id: Dokumen

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Tasks
id: Tugas

en: @type: updated %title.
id: @type: meng-update %title.

en: No name
id: Tanpa nama

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Dates
id: Tanggal

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Wide
id: Lebar

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Combine fields filter
id: Gabungkan filter bidang

en: Default comments
id: Komentar default

en: Allows commenting on content
id: Bolehkan mengomentari konten

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
id: Masukkan daftar -dipisahkan- dengan koma. Sebagai contoh: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Max 1300x1300
id: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
id: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
id: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
id: Maksimum 650x650

en: Narrow
id: Sempit

en: There is no @entity_type yet. @add_link
id: Belum ada @entity_type. @add_link
