projects (8.x-2.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (97 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Article
ja: 記事

en: Comments
ja: コメント

en: Priority
ja: 優先度

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Resources
ja: リソース

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Project
ja: プロジェクト

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Number
ja: 数値

en: Image
ja: 画像

en: Parent
ja: 親

en: Name
ja: 名前

en: Help
ja: ヘルプ

en: High
ja: 高い

en: Low
ja: 低い

en: View
ja: ビュー

en: Updated
ja: 更新

en: Picture
ja: 写真

en: Created
ja: 作成

en: Exclude
ja: 除外

en: All
ja: すべて

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Comment
ja: コメント

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Medium
ja: 中程度

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Other
ja: その他

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Class
ja: クラス

en: Task
ja: タスク

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Transition
ja: 遷移

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Changed
ja: 変更済

en: Document
ja: ドキュメント

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Tasks
ja: タスク

en: Administrator
ja: 管理者

en: @type: updated %title.
ja: @type: %titleが更新されました。

en: Organization
ja: 会社

en: No name
ja: 名前なし

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Dates
ja: 日付

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Resource
ja: リソース

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ja: システム内部名称が不正です。%invalid 以外の名称を入力してください。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Wide
ja: ワイド

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Combine fields filter
ja: フィールド結合フィルター

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ja: @entity_type はまだありません。 @add_link
