projects (8.x-2.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (97 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: Article
nl: Artikel

en: Comments
nl: Reacties

en: Priority
nl: Prioriteit

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Project type
nl: Projecttype

en: Resources
nl: Bronnen

en: Projects
nl: Projecten

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Number
nl: Getal

en: Image
nl: Afbeelding

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Name
nl: Naam

en: High
nl: Hoog

en: Low
nl: Laag

en: View
nl: Weergeven

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Issues
nl: Uitgaven

en: Issue
nl: Uitgave

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: All
nl: Alle

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Page
nl: Pagina

en: Off
nl: Uit

en: Comment
nl: Reactie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Desc
nl: Aflopend

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Other
nl: Andere

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Class
nl: Klasse

en: Task
nl: Taak

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Transition
nl: Overgang

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: Business
nl: Zakelijk

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Due date
nl: Vervaldag

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Tasks
nl: Taken

en: Administrator
nl: Beheerder

en: @type: updated %title.
nl: @type: %title bijgewerkt.

en: Organization
nl: Organisatie

en: No name
nl: Geen naam

en: Create @name
nl: @name aanmaken

en: Dates
nl: Datums

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: Resource
nl: Bron

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
nl: Ongeldige systeemnaam. Voer een andere naam in dan %invalid.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Asc
nl: Oplopend

en: Task type
nl: Taaktype

en: Wide
nl: Breed

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: -- Any --
nl: - Alle -

en: Combine fields filter
nl: Veldenfilter combineren

en: Subtasks
nl: Deeltaken

en: Default comments
nl: Standaardreacties

en: Allows commenting on content
nl: Staat het reageren op de inhoud toe

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Website feedback
nl: Website-feedback

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
nl: Voer een door komma's gescheiden lijst in. Bijvoorbeeld: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Max 1300x1300
nl: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
nl: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
nl: Max. 325x325

en: Max 650x650
nl: Max. 650x650

en: Narrow
nl: Smal

en: There is no @entity_type yet. @add_link
nl: Er is nog geen @entity_type. @add_link

en: Issue type
nl: Probleemtype
