projects (8.x-2.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (96 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Item
tr: Öğe

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: Description
tr: Açıklama

en: Article
tr: Makale

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Priority
tr: Öncelik

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Projects
tr: Projeler

en: Project
tr: Proje

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Number
tr: Sayı

en: Image
tr: Resim

en: Parent
tr: Üst öge

en: Name
tr: İsim

en: Help
tr: Yardım

en: High
tr: Yüksek

en: Low
tr: Düşük

en: View
tr: Görüntüle

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Issues
tr: Konular

en: Issue
tr: Konu

en: Picture
tr: Görsel

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Exclude
tr: Çıkar

en: All
tr: Tümü

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Comment
tr: Yorum

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Medium
tr: Orta

en: Desc
tr: Azalan

en: Owner
tr: Sahibi

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Other
tr: Diğer

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Class
tr: Sınıf

en: Task
tr: Görev

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Transition
tr: Geçiş

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Changed
tr: Değişti

en: Document
tr: Belge

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Tasks
tr: Görevler

en: Administrator
tr: Yönetici

en: @type: updated %title.
tr: @type: %title güncellendi.

en: No name
tr: İsimsiz

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Dates
tr: Tarihler

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
tr: Geçersiz makina ismi. %invalid dışında bir isim giriniz.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Wide
tr: Geniş

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Combine fields filter
tr: Alan süzgeçlerini birleştir

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
tr: Virgül ile ayrılmış bir liste girin. Örneğin: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Narrow
tr: Dar

en: There is no @entity_type yet. @add_link
tr: Henüz @entity_type yok. @add_link
