Prototype (5.2.0-alpha6) - en to de translation catalogue (47 entries)

en: Home
de: Startseite

en: Content
de: Inhalt

en: Search
de: Suche

en: Settings
de: Einstellungen

en: Go to previous page
de: Zur vorherigen Seite

en: Go to next page
de: Zur nächsten Seite

en: Help
de: Hilfe

en: Small
de: Klein

en: Large
de: Groß

en: Back to Top
de: Zurück zum Seitenanfang

en: Page title
de: Seitentitel

en: Page
de: Seite

en: Breadcrumb
de: Pfadnavigation

en: Footer
de: Fußzeile

en: Medium
de: Mittel

en: ‹ Previous
de: ‹ Zurück

en: Next ›
de: Weiter ›

en: Next page
de: Nächste Seite

en: Go to first page
de: Zur ersten Seite

en: Go to last page
de: Zur letzten Seite

en: Skip to main content
de: Direkt zum Inhalt

en: Main navigation
de: Hauptnavigation

en: Primary tabs
de: Primäre Reiter

en: Secondary tabs
de: Sekundäre Reiter

en: « First
de: « Anfang

en: Last »
de: Ende »

en: Alert
de: Alarm

en: Breadcrumbs
de: Pfadnavigation

en: Status messages
de: Status-Nachrichten

en: First Sidebar
de: Erste Seitenleiste

en: Second Sidebar
de: Zweite Seitenleiste

en: Main page content
de: Hauptinhalt der Seite

en: Current page
de: Aktuelle Seite

en: Highlighted
de: Hervorgehoben

en: Previous page
de: Vorherige Seite

en: The header area indicates the style element being displayed. The horizontal rules indicate the top and bottom baselines of the rendered element.
de: Der Bereich der Kopfzeile weist auf das Stilelement hin, das angezeigt wird. Die horizontalen Linien verweisen auf die obere und untere Grundlinie des gerenderten Elements.

en: Last page
de: Letzte Seite

en: Loading…
de: Ladevorgang...

en: Site branding
de: Branding der Website

en: First page
de: Erste Seite

en: Submitted by @author_name on @date
de: Gespeichert von @author_name am @date

en: Primary admin actions
de: Primäre Verwaltungsaktionen

en: User account menu
de: Benutzermenü

en: Showing style guide for @name
de: Styleguide für @name anzeigen

en: Styleguide element entries</h2>
de: Styleguide Elementeinträge</h2>

en: Optional item description.</p>
de: Optionale Eintragsbeschreibung.</p>

en: Go to page @key
de: Gehe zu Seite @key
