Prototype (5.2.1-alpha1) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Content
id: Konten

en: Search
id: Pencarian

en: Settings
id: Pengaturan

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Back to Top
id: Kembali ke atas

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Medium
id: Sedang

en: Navigation
id: Navigasi

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Alert
id: Peringatan

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Loading…
id: Memuat...

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Go to page @key
id: Buka halaman @key
