Provus (2.0.4) - en to hi translation catalogue (69 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Content
hi: सामग्री

en: Description
hi: उल्लेख

en: On
hi: चालू

en: Links
hi: लिंक

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Category
hi: वर्ग

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Small
hi: छोटा

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Icon
hi: चिन्ह

en: week
hi: सप्ताह

en: Views
hi: द्रश्य

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Text
hi: लेख

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Off
hi: बंद

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Count
hi: गुणांक

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Month
hi: माह

en: Desc
hi: अवरोही

en: Day
hi: दिन

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: day
hi: दिन

en: Alignment
hi: संरेखण

en: People
hi: कर्मचारी

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Apply
hi: लागू करें

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: About
hi: के बारे में

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Card
hi: कार्ड

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Secondary menu
hi: द्वितीयक उपागम

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Fixed value
hi: निर्धारित मूल्य

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Media Image
hi: मीडिया छवि

en: A brief description of your block.
hi: अापके ब्लॉक का एक संक्षिप्त विवरण

en: Site header
hi: साइट हेडर

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Square Medium
hi: चौकोर मध्यम

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
hi: YouTube या Vimeo का दूरस्थ रूप से होस्ट किया गया वीडियो।

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
hi: एक अपलोड की गई फ़ाइल या दस्तावेज़, जैसे कि पीडीएफ।
