Provus (2.1.9) - en to hi translation catalogue (77 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Content
hi: सामग्री

en: Item
hi: वस्तु

en: Group
hi: समूह

en: List
hi: सूची

en: Email notification
hi: ईमेल अधिसूचना

en: Language
hi: भाषा

en: More
hi: अधिक

en: Resources
hi: संसाधन

en: Support
hi: समर्थन

en: Size
hi: आकार

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Image
hi: चित्र

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Contact
hi: संपर्क

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Heading
hi: शीर्षक

en: Normal
hi: सामान्य

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Display options
hi: प्रदर्शन विकल्प

en: Media
hi: मीडिया

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: General
hi: सामान्य

en: Start
hi: शुरू

en: Basic
hi: सामान्य

en: Button
hi: बटन

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Languages
hi: भाषायें

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: People
hi: कर्मचारी

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Relationship
hi: संबंध

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: About
hi: के बारे में

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Search index
hi: खोज अनुक्रमणिका

en: Yes/No
hi: हाँ/ना

en: Card
hi: कार्ड

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Secondary menu
hi: द्वितीयक उपागम

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Wide
hi: चौड़ा

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: A brief description of your block.
hi: अापके ब्लॉक का एक संक्षिप्त विवरण

en: Site header
hi: साइट हेडर

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Narrow
hi: संकीर्ण

en: {Empty}
hi: {खाली}

en: Square Medium
hi: चौकोर मध्यम

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
hi: YouTube या Vimeo का दूरस्थ रूप से होस्ट किया गया वीडियो।

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hi: प्रारूप

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hi: प्रकाशित

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hi: नया ड्राफ्ट बनाएं

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hi: प्रकाशित करना

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
hi: एक अपलोड की गई फ़ाइल या दस्तावेज़, जैसे कि पीडीएफ।
