Provus (2.2.5) - en to sv translation catalogue (209 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Moderated content
sv: Modererat innehåll

en: Item
sv: Artikel

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Email notification
sv: E-postmeddelande

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Resources
sv: Resurser

en: view
sv: visa

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Category
sv: Kategori

en: edit
sv: redigera

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Icon
sv: Ikon

en: Add
sv: Lägg till

en: Display
sv: Visa

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Titles
sv: Titlar

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: Contact
sv: Kontakt

en: Created
sv: Skapad

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: All
sv: Alla

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Off
sv: Av

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Filter
sv: Filtrera

en: Count
sv: Antal

en: Photos
sv: Foton

en: Heading
sv: Rubrik

en: Items
sv: Poster

en: Display options
sv: Alternativ för visning

en: Plain text
sv: Ren text

en: Desc
sv: Fallande

en: General
sv: Allmän

en: Events
sv: Aktiviteter

en: Start
sv: Från

en: Basic
sv: Grundläggande

en: full
sv: fullständig

en: Button
sv: Knapp

en: Anonymous
sv: Gäst

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Gender
sv: Kön

en: Languages
sv: Språk

en: Alignment
sv: Placering

en: Caption
sv: Bildtext

en: Days
sv: Dagar

en: Months
sv: Månader

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: White
sv: Vit

en: People
sv: Personer

en: Orientation
sv: Orientering

en: Diff
sv: Skillnad

en: on
sv: på

en: Email confirmation
sv: E-postbekräftelse

en: Completed
sv: Slutförd

en: Document
sv: Dokument

en: Alt Text
sv: Alt text

en: Relationship
sv: Relation

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Translations
sv: Översättningar

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Tabs
sv: Flikar

en: Complete
sv: Slutförd

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Webform
sv: Webbformulär

en: medium
sv: mellan

en: Apply
sv: Applicera

en: small
sv: liten

en: large
sv: stor

en: List items
sv: Visa alternativ

en: Next >
sv: Nästa >

en: < Previous
sv: < Föregående

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Administrator
sv: Administratör

en: Telephone
sv: Telefon

en: Build
sv: Bygg

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Offset
sv: Kompensera

en: Locked
sv: Låst

en: About
sv: Om

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Button text
sv: Knapptext

en: Dates
sv: Datum

en: Edit %title
sv: Redigera %title

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Sex
sv: Kön

en: IP address
sv: IP-adress

en: Light
sv: Ljust

en: Primary
sv: Primär

en: Video file
sv: Videofil

en: Sort options
sv: Alternativ för sortering

en: Draft
sv: Utkast

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Card
sv: Kort

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Sidebar first
sv: Första sidospalt

en: Transition speed
sv: Övergångshastighet

en: Moderation state
sv: Modereringsstatus

en: Secondary menu
sv: Sekundär meny

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Time zones
sv: Tidszoner

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: Video URL
sv: URL för video

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Sidebar second
sv: Andra sidospalt

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Sidebar first width
sv: Bredd på första sidospalt

en: Dark
sv: Mörkt

en: Sidebar second width
sv: Bredd på andra sidospalt

en: Asc
sv: Stigande

en: Administrative Title
sv: Administrativ titel

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: Master
sv: Huvud

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Erhåll det nuvarande innehållet från en versions innehåll.

en: Footer first
sv: Första sidfot

en: Footer second
sv: Andra sidfot

en: Footer third
sv: Tredje sidfot

en: Wide
sv: Bred

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Last page
sv: Sista sidan

en: Primary menu
sv: Primär meny

en: Footer fourth
sv: Fjärde sidfot

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: Media Image
sv: Mediabild

en: Date only
sv: Enbart datum

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: A brief description of your block.
sv: En kort beskrivning av ditt block.

en: Site header
sv: Sidhuvud för webbplats

en: First page
sv: Första sidan

en: Featured top
sv: Framhävd överst

en: Featured bottom first
sv: Framhävd först längst ned

en: Featured bottom second
sv: Framhävd andra längst ned

en: Featured bottom third
sv: Framhävd tredje längst ned

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Narrow
sv: Smal

en: Delete webform
sv: Radera webbformulär

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: Find and moderate content.
sv: Hitta och moderera innehåll.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
sv: Inget modererat innehåll tillgängligt. Endast väntande versioner av innehåll, till exempel utkast, listas här.

en: Square Medium
sv: Mellanstor fyrkant

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
sv: Du har redan skickat in detta formulär. <a href="#">Se ditt tidigare inlägg</a>.

en: Remote video
sv: Extern video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
sv: En externt lagrad video från YouTube eller Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
sv: Publicera

en: Sorry… This form is closed to new submissions.
sv: Tyvärr... Detta formulär är stängt för nya bidrag.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
sv: En uppladdad fil eller ett dokument, exempelvis en PDF.

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'American Samoa'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)'
    AA: 'Armed Forces Americas'
    AP: 'Armed Forces Pacific'
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FM: 'Federated States of Micronesia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MH: 'Marshall Islands'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: 'Northern Mariana Islands'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Virgin Islands'
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
    AB: Alberta
    BC: 'British Columbia'
    MB: Manitoba
    NB: 'New Brunswick'
    NL: 'Newfoundland and Labrador'
    NS: 'Nova Scotia'
    NT: 'Northwest Territories'
    NU: Nunavut
    'ON': Ontario
    PE: 'Prince Edward Island'
    QC: Quebec
    SK: Saskatchewan
    YT: Yukon
sv: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: "Amerikanska Samoa"
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: "Väpnade styrkor (Kanada, Europa, Afrika eller Mellanöstern)"
    AA: "Armed Forces America"
    AP: "Armed Forces Pacific"
    CA: Kalifornien
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: "District of Columbia"
    FM: "Federated States of Micronesia"
    FL: Florida
    GA: Georgien
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    JAG: Maine
    MH: "Marshallöarna"
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    JAG: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: "New Jersey"
    NM: "New Mexico"
    NY: "New York"
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: "Norra Marianaöarna"
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: "Rhode Island"
    SC: "South Carolina"
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: "Jungfruöarna"
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
    AB: Alberta
    BC: 'British Columbia'
    MB: Manitoba
    NB: 'New Brunswick'
    NL: "Newfoundland och Labrador"
    NS: 'Nova Scotia'
    NT: 'Northwest Territories'
    NU: Landet
    'ON': Ontario
    PE: "Prince Edward Island"
    QC: Quebec
    SK: Saskatchewan
    YT: Yukon

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    'American Samoa': 'American Samoa'
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)': 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)'
    'Armed Forces Americas': 'Armed Forces Americas'
    'Armed Forces Pacific': 'Armed Forces Pacific'
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    'Federated States of Micronesia': 'Federated States of Micronesia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Guam: Guam
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    'Marshall Islands': 'Marshall Islands'
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    'Northern Mariana Islands': 'Northern Mariana Islands'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Palau: Palau
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Puerto Rico': 'Puerto Rico'
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    'Virgin Islands': 'Virgin Islands'
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
    Alberta: Alberta
    'British Columbia': 'British Columbia'
    Manitoba: Manitoba
    'New Brunswick': 'New Brunswick'
    'Newfoundland and Labrador': 'Newfoundland and Labrador'
    'Nova Scotia': 'Nova Scotia'
    'Northwest Territories': 'Northwest Territories'
    Nunavut: Nunavut
    Ontario: Ontario
    'Prince Edward Island': 'Prince Edward Island'
    Quebec: Quebec
    Saskatchewan: Saskatchewan
    Yukon: Yukon
sv: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    'American Samoa': 'Amerikanska Samoa'
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)': 'Väpnade styrkor (Kanada, Europa, Afrika eller Mellanöstern)'
    'Armed Forces America': 'Väpnade styrkor Amerika'
    'Armed Forces Pacific': 'Väpnade styrkor Stilla Havet'
    Kalifornien: Kalifornien
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    "Federated States of Micronesia": "Mikronesiens federerade stater"
    Florida: Florida
    Georgien: Georgien
    Guam: Guam
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    'Marshall Islands': 'Marshallöarna'
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    'Northern Mariana Islands': 'Norra Marianaöarna'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Palau: Palau
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Puerto Rico': 'Puerto Rico'
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    'Virgin Islands': 'Jungfruöarna'
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
    Alberta: Alberta
    'British Columbia': 'British Columbia'
    Manitoba: Manitoba
    'New Brunswick': 'New Brunswick'
    'Newfoundland och Labrador': 'Newfoundland och Labrador'
    'Nova Scotia': 'Nova Scotia'
    'Northwest Territories': 'Northwest Territories'
    Landet: Landet
    Ontario: Ontario
    'Prince Edward Island': 'Prince Edward Island'
    Quebec: Quebec
    Saskatchewan: Saskatchewan
    Yukon: Yukon

en: Archive webform
sv: Arkivera webbformulär

en: Close webform
sv: Stäng webbformulär

en: Open webform
sv: Öppna webbformulär
