Provus (2.3.0) - en to fr translation catalogue (224 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Item
fr: Élément

en: Group
fr: Groupe

en: List
fr: Lister

en: Email notification
fr: Notification par courriel

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: Resources
fr: Ressources

en: Support
fr: Assistance technique

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Category
fr: Catégorie

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Icon
fr: Icône

en: Add
fr: Ajouter

en: Display
fr: Affichage

en: Layout
fr: Mise en page

en: Titles
fr: Titres

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Count
fr: Décompte

en: Heading
fr: Entête

en: Items
fr: Éléments

en: Display options
fr: Options d'affichage

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: General
fr: Général

en: Start
fr: Début

en: Basic
fr: Basique

en: full
fr: complète

en: Button
fr: Bouton

en: Banner
fr: Bannière

en: false
fr: faux

en: true
fr: vrai

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droite

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Gender
fr: Sexe

en: Languages
fr: Langues

en: Alignment
fr: Alignement

en: Caption
fr: Légende

en: Days
fr: Jours

en: Months
fr: Mois

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: White
fr: Blanc

en: People
fr: Personnes

en: on
fr: activé

en: Email confirmation
fr: Courriel de confirmation

en: Alt Text
fr: Texte Alt :

en: Relationship
fr: Relation

en: Translations
fr: Traductions

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Tabs
fr: Onglets

en: Complete
fr: Terminé

en: Next page
fr: Page suivante

en: medium
fr: modéré

en: small
fr: petit

en: large
fr: grand

en: List items
fr: Liste les entrées de menu

en: Next >
fr: Suivant >

en: < Previous
fr: < Précédent

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Tab Content
fr: Contenu de l'onglet

en: Build
fr: Construire

en: Hide all
fr: Tout cacher

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Person
fr: Personne

en: About
fr: À propos

en: Banner image
fr: Bannière

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Edit %title
fr: Modifier %title

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Sex
fr: Sexe

en: Light
fr: Léger

en: Background-color
fr: Couleur de fond

en: Primary
fr: Primaire

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Yes/No
fr: Oui/Non

en: Container Width
fr: Largeur du conteneur

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Event date
fr: Date de l'évênement

en: Card
fr: Fiche

en: Education
fr: Éducation

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Account menu
fr: Menu compte utilisateur

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Marital status
fr: Statut marital

en: Transition speed
fr: Vitesse de transition

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Time zones
fr: Fuseaux horaires

en: Stacked
fr: Empilé

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Image position
fr: Position de l'image

en: Geographic
fr: Géographique

en: Sidebar first width
fr: Largeur de la première colonne

en: Dark
fr: Sombre

en: Administrative Title
fr: Titre administratif

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fr: Soumissions enregistrées. Vous pourrez revenir sur ce formulaire plus tard, cela restaurera les valeurs actuelles.

en: Industry
fr: Secteur

en: List item
fr: Lister l'élément

en: Footer first
fr: Premier pied de page

en: Footer second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer third
fr: Troisième pied de page

en: Wide
fr: Large

en: Icon set
fr: Jeu d'icônes

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Country codes
fr: Codes pays

en: Last page
fr: Dernière page

en: Events Calendar
fr: Calendrier d'évènements

en: Primary menu
fr: Menu principal

en: Footer fourth
fr: quatrième pied de page

en: Date only
fr: Date seulement

en: Site branding
fr: Identité du site

en: A brief description of your block.
fr: Une brève description de votre bloc.

en: Default button size
fr: Taille de bouton par défaut

en: Site header
fr: Entête du site

en: First page
fr: Première page

en: Footer fifth
fr: Cinquième pied de page

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
fr: Un formulaire partiellement complété a été trouvé. Veuillez compléter les portions restantes.

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Narrow
fr: Étroit

en: Accordion Item
fr: Élément d'accordéon

en: Linkit result thumbnail
fr: Vignette de résultat Linkit

en: Back to form
fr: Retour au formulaire

en: Country names
fr: Noms des pays

en: State codes
fr: Codes des États

en: State names
fr: Noms des États

en: State/Province codes
fr: Codes des États et provinces

en: State/Province names
fr: Noms des États et provinces

en: No more submissions are permitted.
fr: Vous avez dépassé la limite de soumission du formulaire.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
fr: Sunday: Dimanche
    Monday: Lundi
    Tuesday: Mardi
    Wednesday: Mercredi
    Thursday: Jeudi
    Friday: Vendredi
    Saturday: Samedi

en: Male: Male
    Female: Female
fr: Mâle : Mâle
    Femelle : Femelle

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvania
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
fr: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: Californie
    NC: Caroline du Nord
    SC: Caroline du Sud
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    ND: Dakota du Nord
    SD: Dakota du Sud
    DE: Delaware
    FL: Floride
    GA: Géorgie
    HI: Hawaï
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiane
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: New Hampshire
    NJ: New Jersey
    NM: Nouveau-Mexique
    NY: New York
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvanie
    RI: Rhode Island
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginie
    WV: Virginie-Occidentale
    WA: Washington
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
fr: Alabama : Alabama
    Alaska : Alaska
    Arizona : Arizona
    Arkansas : Arkansas
    California : Californie
    'North Carolina' : Caroline du Nord
    'South Carolina' : Caroline du Sud
    Colorado : Colorado
    Connecticut : Connecticut
    'North Dakota' : Dakota du Nord
    'South Dakota' : Dakota du Sud
    Delaware : Delaware
    Florida : Floride
    Georgia : Géorgie
    Hawaii : Hawaï
    Idaho : Idaho
    Illinois : Illinois
    Indiana : Indiana
    Iowa : Iowa
    Kansas : Kansas
    Kentucky : Kentucky
    Louisiana : Louisiane
    Maine : Maine
    Maryland : Maryland
    Massachusetts : Massachusetts
    Michigan : Michigan
    Minnesota : Minnesota
    Mississippi : Mississippi
    Missouri : Missouri
    Montana : Montana
    Nebraska : Nebraska
    Nevada : Nevada
    'New Hampshire' : New Hampshire
    'New Jersey' : New Jersey
    'New Mexico' : Nouveau-Mexique
    'New York' : New York
    Ohio : Ohio
    Oklahoma : Oklahoma
    Oregon : Oregon
    Pennsylvania : Pennsylvanie
    'Rhode Island' : Rhode Island
    Tennessee : Tennessee
    Texas : Texas
    Utah : Utah
    Vermont : Vermont
    Virginia : Virginie
    'West Virginia' : Virginie-Occidentale
    Washington : Washington
    Wisconsin : Wisconsin
    Wyoming : Wyoming

en: Miss: Miss
    Ms: Ms
    Mr: Mr
    Mrs: Mrs
    Dr: Dr
fr: Miss : Mlle
    Ms : Mme
    Mr : M.
    Mrs : Mme
    Dr : Dr

en: Yes: Yes
    No: No
fr: Oui: Oui
    Non: Non

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
fr: Ce formulaire est confidentiel. Vous devez vous <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">déconnecter</a> pour l'utiliser.

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
fr: 1: Pas du tout d'accord
    2: Pas d'accord
    3: Ni en désaccord ni d'accord
    4: D'accord
    5: Tout à fait d'accord

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
fr: 1: Pas du tout important
    2: Pas Important
    3: Peu ou pas important
    4: Important
    5: Très important

en: 1: Very Unsatisfied
    2: Unsatisfied
    3: Neutral
    4: Satisfied
    5: Very Satisfied
fr: 1: Très insatisfait
    2: Insatisfait
    3: Neutre
    4: Satisfait
    5: Très satisfait

en: Likert: Would You
fr: Likert : Le feriez-vous

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
fr: 1: Absolument pas
    2: Probablement pas
    3: Pas sûr
    4: Probablement
    5: Absolument

en: Single: Single
    Married: Married
    Divorced: Divorced
    Widowed: Widowed
fr: Single: Célibataire
    Married: Marié
    Divorced: Divorcé
    Widowed: Veuf(ve)

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
fr: January: Janvier
    February: Février
    March: Mars
    April: Avril
    May: Mai
    June: Juin
    July: Juillet
    August: Août
    September: Septembre
    October: Octobre
    November: Novembre
    December: Décembre

en: Ethnicity
fr: Ethnicité

en: 1: Poor
    2: Fair
    3: Good
    4: Very good
    5: Excellent
fr: 1: Faible
    2: Juste
    3: Bonne
    4: Très bonne
    5: Excellente

en: Delete webform
fr: Supprimer le webform

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
fr: Il est impossible d'afficher ce webform. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: New submission added to [webform:title].
fr: Nouvelle soumission ajoutée à [webform:title]

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
fr: <p>Envoyé le [webform_submission:created]</p>
    <p>Envoyé par : [webform_submission:user]</p>
    <p>Les valeurs soumises sont :</p>
    [webform_submission:values]

en: Delete submission
fr: Supprimer la soumission

en: Phone type
fr: Type de téléphone

en: This form has not yet been opened to submissions.
fr: Ce formulaire n'est actuellement pas ouvert aux soumissions.

en: Demographic
fr: Démographique

en: Unstar/unflag submission
fr: Retirer des favoris/démarquer la soumission

en: [webform:title]: Preview
fr: [webform:title] : Prévisualisation

en: Please login to access the uploaded file.
fr: Veuillez vous connecter accéder au fichier transféré.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
fr: [webform_submission:submitted-to]: Soumission #[webform_submission:serial]

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: {Empty}
fr: {Vide}

en: Please login to access this submission.
fr: Veuillez vous connecter pour accéder à cette soumission.

en: Please login to access this form.
fr: Veuillez vous connecter pour accéder à ce formulaire.

en: Indicates required field
fr: Indique si le champs est requis

en: This submission has been locked.
fr: Cette soumission a été verrouillée.

en: This submission has been autofilled with your previous submission.
fr: Cette soumission a été pré-remplie grâce à votre précédente soumission.

en: Square Medium
fr: Carré moyen

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

en: checkbox:
      - true
    color:
      - '#ffffcc'
      - '#ffffcc'
      - '#ccffff'
    email:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    language_select:
      - en
    machine_name:
      - 'loremipsum'
      - 'oratione'
      - 'dixisset'
    tel:
      - '123-456-7890'
      - '098-765-4321'
    textarea:
      - 'Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.'
      - 'Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;'
      - 'Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.'
    text_format:
      - value: '<p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.</p>'
      - value: '<p>Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;</p>'
      - value: '<p>Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.</p>'
    url:
      - 'http://example.com'
      - 'http://test.com'
    webform_email_confirm:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    webform_email_multiple:
      - 'example@example.com, test@test.com, random@random.com'
    webform_time:
      - '09:00'
      - '17:00'
fr: checkbox:
      - true
    color:
      - '#ffffcc'
      - '#ffffcc'
      - '#ccffff'
    email:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    language_select:
      - en
    machine_name:
      - 'loremipsum'
      - 'oratione'
      - 'dixisset'
    tel:
      - '12-34-56-78-90'
      - '09-87-65-43-21'
    textarea:
      - 'Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.'
      - 'Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;'
      - 'Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.'
    text_format:
      - value: '<p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Negat esse eam, inquit, propter se expetendam. Primum Theophrasti, Strato, physicum se voluit; Id mihi magnum videtur. Itaque mihi non satis videmini considerare quod iter sit naturae quaeque progressio. Quare hoc videndum est, possitne nobis hoc ratio philosophorum dare. Est enim tanti philosophi tamque nobilis audacter sua decreta defendere.</p>'
      - value: '<p>Huius, Lyco, oratione locuples, rebus ipsis ielunior. Duo Reges: constructio interrete. Sed haec in pueris; Sed utrum hortandus es nobis, Luci, inquit, an etiam tua sponte propensus es? Sapiens autem semper beatus est et est aliquando in dolore; Immo videri fortasse. Paulum, cum regem Persem captum adduceret, eodem flumine invectio? Et ille ridens: Video, inquit, quid agas;</p>'
      - value: '<p>Quae cum dixisset, finem ille. Quamquam non negatis nos intellegere quid sit voluptas, sed quid ille dicat. Progredientibus autem aetatibus sensim tardeve potius quasi nosmet ipsos cognoscimus. Gloriosa ostentatio in constituendo summo bono. Qui-vere falsone, quaerere mittimus-dicitur oculis se privasse; Duarum enim vitarum nobis erunt instituta capienda. Comprehensum, quod cognitum non habet? Qui enim existimabit posse se miserum esse beatus non erit. Causa autem fuit huc veniendi ut quosdam hinc libros promerem. Nunc omni virtuti vitium contrario nomine opponitur.</p>'
    url:
      - 'http://example.com'
      - 'http://test.com'
    webform_email_confirm:
      - 'example@example.com'
      - 'test@test.com'
      - 'random@random.com'
    webform_email_multiple:
      - 'example@example.com, test@test.com, random@random.com'
    webform_time:
      - '09:00'
      - '17:00'

en: Lock submission
fr: Verrouiller la soumission

en: Unlock submission
fr: Déverrouiller la soumission

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier

en: Sorry… This form is closed to new submissions.
fr: Désolé... Ce formulaire est clos aux nouvelles soumissions.

en: You have a pending draft for this webform. <a href="#">Load your pending draft</a>.
fr: Vous avez un brouillon en attente pour ce webform. <a href="#">Charger le brouillon en attente</a>.

en: You have pending drafts for this webform. <a href="#">View your pending drafts</a>.
fr: Vous avez des brouillons en attente pour ce webform. <a href="#">Voir les brouillons en attente</a>.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fr: Un fichier ou un document téléversé, tel qu'un PDF.

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'American Samoa'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)'
    AA: 'Armed Forces Americas'
    AP: 'Armed Forces Pacific'
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FM: 'Federated States of Micronesia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MH: 'Marshall Islands'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: 'Northern Mariana Islands'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Virgin Islands'
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
    AB: Alberta
    BC: 'British Columbia'
    MB: Manitoba
    NB: 'New Brunswick'
    NL: 'Newfoundland and Labrador'
    NS: 'Nova Scotia'
    NT: 'Northwest Territories'
    NU: Nunavut
    'ON': Ontario
    PE: 'Prince Edward Island'
    QC: Quebec
    SK: Saskatchewan
    YT: Yukon
fr: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'Samoa Américaines'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Forces Armées (Canada, Europe, Afrique, ou Moyen Orient)'
    AA: 'Forces Armées Amériques'
    AP: 'Forces Armées Pacifique'
    CA: Californie
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District de Columbia'
    FM: 'Etats Fédérés de Micronésie'
    FL: Floride
    GA: Georgie
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiane
    ME: Maine
    MH: 'Iles Marshall'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'Caroline du Nord'
    ND: 'Dakota du Nord'
    MP: 'Iles Mariana du Nord'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvanie
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'Carolina du Sud'
    SD: 'Dakota du Sud'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Iles Vierges'
    VA: Virginie
    WA: Washington
    WV: 'Virginie de l’Ouest'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
    AB: Alberta
    BC: 'Colombie Britannique'
    MB: Manitoba
    NB: 'New Brunswick'
    NL: 'Newfoundland and Labrador'
    NS: 'Nova Scotia'
    NT: 'Territoires du Nord Ouest'
    NU: Nunavut
    'ON': Ontario
    PE: 'Ile Prince Edward'
    QC: Québec
    SK: Saskatchewan
    YT: Yukon

en: Archive webform
fr: Archiver le webform

en: Close webform
fr: Fermer le webform

en: Open webform
fr: Ouvrir le webform

en: Restore webform
fr: Restaurer le webform

en: Star/flag submission
fr: Mettre en favori/marquer la soumission

en: Back to Administration
fr: Retour à l'administration

en: Heading Level
fr: Niveau de titre
