Provus (2.3.0) - en to pl translation catalogue (157 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Slideshow
pl: Pokaz slajdów

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Previous
pl: Poprzednie

en: Next
pl: Dalej

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Content
pl: Zawartość

en: Item
pl: Element

en: Group
pl: Grupa

en: List
pl: Lista

en: Email notification
pl: Powiadomienia e-mail

en: Remove
pl: Usuń

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: More
pl: Więcej

en: On
pl: Włączony

en: Resources
pl: Zasoby

en: Support
pl: Wsparcie

en: Date
pl: Data

en: Size
pl: Rozmiar

en: Links
pl: Odnośniki

en: Reset
pl: Resetuj

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Center
pl: Środek

en: Category
pl: Kategoria

en: Preview
pl: Podgląd

en: Save
pl: Zapisz

en: Help
pl: Pomoc

en: Default
pl: Domyślny

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Icon
pl: Ikona

en: Add
pl: Dodaj

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Layout
pl: Układ

en: Titles
pl: Tytuły

en: Files
pl: Pliki

en: Contact
pl: Kontakt

en: Horizontal
pl: Poziomo

en: Vertical
pl: Pionowo

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: Breadcrumb
pl: Ścieżka nawigacyjna

en: Off
pl: Wyłączony

en: Header
pl: Nagłówek

en: Count
pl: Liczba

en: Photos
pl: Zdjęcia

en: Heading
pl: Nagłówek

en: Normal
pl: Zwykły

en: Items
pl: Elementy

en: Display options
pl: Opcje wyświetlania

en: Plain text
pl: Czysty tekst

en: General
pl: Ogólne

en: Start
pl: Początek

en: Basic
pl: Podstawowe

en: Button
pl: Przycisk

en: Banner
pl: Baner

en: false
pl: fałsz

en: true
pl: prawda

en: left
pl: lewo

en: right
pl: prawo

en: First Name
pl: Imię

en: Last Name
pl: Nazwisko

en: Gender
pl: Płeć

en: Languages
pl: Języki

en: Alignment
pl: Wyrównanie

en: Caption
pl: Podpis

en: Days
pl: Dni

en: Months
pl: Miesięcy

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Your message has been sent.
pl: Wiadomość została wysłana.

en: White
pl: Biały

en: People
pl: Ludzie

en: Carousel
pl: Karuzela

en: Orientation
pl: Orientacja

en: on
pl: na

en: Document
pl: Dokument

en: Relationship
pl: Powiązanie

en: Translations
pl: Tłumaczenia

en: Content Type
pl: Rodzaj zawartości

en: Tabs
pl: Zakładki

en: Complete
pl: Zakończone

en: Next page
pl: Następna strona

en: Webform
pl: Formularz

en: medium
pl: średni

en: small
pl: mała

en: large
pl: duża

en: List items
pl: Wyświetl elementy

en: Sitemap
pl: Mapa witryny

en: Next >
pl: Następny >

en: Transparent
pl: Przeźroczysty

en: Telephone
pl: Telefon

en: Hide all
pl: Ukryj wszystko

en: Show all
pl: Pokaż wszystko

en: Person
pl: Osoba

en: About
pl: O stronie

en: Banner image
pl: Obrazek bannera

en: Main navigation
pl: Główna nawigacja

en: Button text
pl: Tekst przycisku

en: Dates
pl: Daty

en: off
pl: wyłączone

en: Edit %title
pl: Edycja %title

en: Save and continue
pl: Zachowaj i kontynuuj

en: Light
pl: Jasny

en: Primary
pl: Główny

en: Video file
pl: Plik Video

en: Save Draft
pl: Zapisz szkic

en: Yes/No
pl: Tak/Nie

en: Container Width
pl: Szerokość kontenera

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: Card
pl: Karta

en: Education
pl: Edukacja

en: Date and time
pl: Data i czas

en: Breadcrumbs
pl: Breadcrumby

en: Page top
pl: Góra strony

en: Page bottom
pl: Dół strony

en: Status messages
pl: Wiadomości statusu

en: Sidebar first
pl: Pierwsza kolumna boczna

en: Transition speed
pl: Szybkość przejścia

en: Slideshow autoplay
pl: Autoodtwarzanie pokazu slajdów

en: Secondary menu
pl: Menu odnośników dodatkowych

en: Main page content
pl: Zawartość główna

en: Time zones
pl: Strefy czasowe

en: Video URL
pl: URL Wideo

en: Highlighted
pl: Wyróżnione

en: Sidebar second
pl: Druga kolumna boczna

en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: Dark
pl: Ciemny

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
pl: Zgłoszenie zapisane. Możesz wrócić do tego formularza później, a wpisane wartości zostaną zapamiętane.

en: List item
pl: Element listy

en: Wide
pl: Szeroki

en: Full HTML
pl: Pełny HTML

en: Last page
pl: Ostatnia strona

en: Primary menu
pl: Menu główne

en: Metatag
pl: Metatagi

en: Media Image
pl: Obraz

en: Date only
pl: Tylko data

en: Site branding
pl: Marka witryny

en: A brief description of your block.
pl: Krótki opis twojego bloku.

en: Site header
pl: Nagłówek strony

en: First page
pl: Pierwsza strona

en: Primary admin actions
pl: Podstawowe akcje administratora

en: User account menu
pl: Menu konta użytkownika

en: Basic HTML
pl: Podstawowy HTML

en: Narrow
pl: Wąskie

en: Linkit result thumbnail
pl: Miniaturka znalezionego wyniku

en: Use local images for reusable media.
pl: Wykorzystuje lokalne obrazy w mediach wielokrotnego użytku.

en: Square Medium
pl: Kwadrat średni

en: Remote video
pl: Zdalne wideo

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pl: Zdalne wideo z YouTube lub Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pl: Wersja robocza

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pl: Opublikowane

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pl: Stwórz nową wersję roboczą

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pl: Opublikuj

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pl: Wysłany plik lub dokument, taki jak PDF.
