Provus (2.3.0) - en to tr translation catalogue (147 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Item
tr: Öğe

en: Group
tr: Grup

en: List
tr: Liste

en: Email notification
tr: E-Posta bildirimi

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: More
tr: Devamı

en: On
tr: Açık

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Support
tr: Destek

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Category
tr: Kategori

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Icon
tr: Simge

en: Add
tr: Ekle

en: Display
tr: Gösterim

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: Contact
tr: İletişim

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Count
tr: Sayaç

en: Heading
tr: Başlık

en: Items
tr: Öğeler

en: Display options
tr: Gösterim seçenekleri

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: General
tr: Genel

en: Start
tr: Başlangıç

en: Basic
tr: Temel

en: Button
tr: Düğme

en: false
tr: yanlış

en: true
tr: doğru

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Languages
tr: Diller

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Caption
tr: Başlık

en: Days
tr: Günler

en: Months
tr: Aylar

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: White
tr: Beyaz

en: People
tr: Kişiler

en: Orientation
tr: Yerleşim

en: Document
tr: Belge

en: Relationship
tr: İlişki

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Complete
tr: Tamam

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: medium
tr: orta

en: small
tr: küçük

en: large
tr: geniş

en: List items
tr: Öğeleri listele

en: < Previous
tr: < Önceki

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Telephone
tr: Telefon

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: About
tr: Hakkında

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Button text
tr: Buton metni

en: Dates
tr: Tarihler

en: Edit %title
tr: Düzenle %title

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Primary
tr: Birincil

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Yes/No
tr: Evet/Hayır

en: Secondary
tr: İkincil

en: Card
tr: Kart

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Transition speed
tr: Geçiş hızı

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Time zones
tr: Zaman dilimleri

en: Stacked
tr: Yığılı

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Footer first
tr: Birinci alt bilgi

en: Footer second
tr: İkinci alt bilgi

en: Footer third
tr: Üçüncü alt bilgi

en: Wide
tr: Geniş

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Primary menu
tr: Birincil menü

en: Footer fourth
tr: Dördüncü alt bilgi

en: Landing Page
tr: Açılış Sayfası

en: Media Image
tr: Medya Resmi

en: Date only
tr: Yalnızca tarih

en: Site branding
tr: Site markası

en: A brief description of your block.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.

en: Site header
tr: Site Başlığı

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Featured top
tr: Öne çıkarılmış üst

en: Featured bottom first
tr: 1. öne çıkarılmış alt

en: Featured bottom second
tr: 2. öne çıkarılmış alt

en: Featured bottom third
tr: 3. öne çıkarılmış alt

en: Footer fifth
tr: 5. alt bilgi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Narrow
tr: Dar

en: New submission added to [webform:title].
tr: [webform:title] başlıklı forma yeni gönderi girildi.

en: Square Medium
tr: Kare Orta

en: Remote video
tr: Uzak video

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
tr: Yüklenmiş dosya veya belge, örneğin bir PDF.
