Private Conversation (8.x-0.0-alpha4) - en to fa translation catalogue (91 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Author
fa: نویسنده

en: Subject
fa: موضوع

en: Email notification
fa: اطلاع رسانی از طریق پست الکترونیکی

en: Links
fa: پیوندها

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Message
fa: پیام

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: URL
fa: نشانی

en: Display
fa: نمایش

en: Mail
fa: ارسال پست

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: The subject of the message.
fa: موضوع پیام.

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Private messages
fa: پیام‌های خصوصی

en: Inbox
fa: صندوق ورودی

en: Preview message
fa: پیش‌نمایش پیام

en: Send
fa: ارسال

en: Desc
fa: نزولی

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Sent
fa: ارسال شده

en: Send to
fa: ارسال به

en: Private message
fa: پیام خصوصی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: Messages
fa: پیام‌ها

en: You
fa: شما

en: you
fa: شما

en: Available tokens
fa: توکن‌های موجود

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Apply
fa: تایید

en: Participants
fa: مشارکت‌کننده‌گان

en: Are you sure you want to delete this message?
fa: آیا از حذف این پیام اطمینان دارید؟

en: Offset
fa: جابجایی

en: for
fa: برای

en: Message subject
fa: موضوع پیغام

en: (No subject)
fa: (بدون موضوع)

en: No messages available.
fa: هیچ پیغامی موجود نیست.

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Inform the user about new messages on login
fa: اطلاع‌ رسانی به کاربران در مورد پیام‌های جدید در هنگام ورود

en: This option can safely be disabled if the "New message indication" block is used instead.
fa: اگر از بلوک "نشان‌ دهنده پیام جدید" استفاده می‌کنید، می‌توانید با آسودگی خاطر این گزینه را غیرفعال کنید.

en: Delete message
fa: حذف پیام

en: Allows users to block other users from sending them messages.
fa: به کاربران اجازه جلوگیری از ارسال پیغام به آنها توسط سایر کاربران را می‌دهد.

en: Notify users of new private messages by default
fa: اطلاع‌رسانی کاربران از پیغام‌های خصوصی جدید به صورت پیش‌فرض

en: Delete this message for all users?
fa: حذف این پیغام برای تمام کاربران؟

en: Tick the box to delete the message for all users.
fa: گزینه را علامت بزنید تا پیغام برای تمام کاربران حذف شود.

en: Message has been deleted for all users.
fa: پیغام برای تمام کاربران حذف شد.

en: Message has been deleted.
fa: پیغام حذف شد.

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: The body of the message.
fa: بدنه پیغام.

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Show preview button on compose form
fa: نمایش دکمه پیش‌نمایش در فرم ایجاد پیغام

en: If checked, displays a preview button when sending new messages.
fa: اگر انتخاب شود، یک دکمه پیش‌نمایش هنگام ارسال پیغام‌های جدید نمایش داده می‌شود.

en: Display "Send this user a message" links for themself
fa: نمایش پیوندهای "ارسال یک پیغام به این کاربر" برای خود کاربران

en: If enabled, each users sees that link on their own profile, comments and similiar places.
fa: اگر فعال شود، هر کاربر آن پیوند را بر روی پروفایل، دیدگاه‌های خود و مکان‌های مشابه مشاهده می‌کند.

en: Display link on the selected content types
fa: نمایش پیوند در انواع محتوای انتخاب شده

en: Also display a link to send a private message to the authors of the comments of the selected content types.
fa: همچنین پیوندی برای ارسال پیغام خصوصی به نویسندگان دیدگاه‌های انواع محتوای انتخاب شده نمایش داده شود.

en: Enter the recipient, separate recipients with commas.
fa: نام گیرنده را وارد کنید. گیرندگان را با کاما (,) از هم جدا کنید.

en: Select text format for private messages
fa: انتخاب قالب متن برای پیغام‌های خصوصی

en: Allows to choose the text format when sending private messages. Otherwise, the default is used.
fa: اجازه به انتخاب قالب متنی هنگام ارسال پیغام‌های خصوصی. در صورت عدم انتخاب، قالب پیش‌فرض استفاده می‌شود.

en: You have disabled private message sending and receiving.
fa: شما دریافت و ارسال پیغام خصوصی را غیرفعال کرده‌اید.

en: Send author a message
fa: ارسال پیغام به نویسنده

en: Message ID
fa: شناسه پیغام

en: The unique ID of the message.
fa: شناسه منحصربه‌فرد پیغام.

en: The author of the message.
fa: نویسنده پیغام.

en: The following users do not exist: @invalid.
fa: کاربران ذکر شده وجود ندارند: @invalid.

en: Recipient of the message.
fa: گیرنده پیغام.

en: Asc
fa: صعودی

en: Send this user a private message
fa: ارسال پیغام خصوصی به این کاربر

en: Master
fa: مدیر

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).
