Private Conversation (8.x-0.0-alpha4) - en to id translation catalogue (54 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Email notification
id: Email pemberitahuan

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Message
id: Pesan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Preview
id: Pratinjau

en: Display
id: Tampilan

en: Mail
id: Email

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: The subject of the message.
id: Subyek pesan email.

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Private messages
id: Pesan pribadi

en: Send
id: Kirim

en: Recipient
id: Penerima

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Available tokens
id: Token yang tersedia

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Apply
id: Terapkan

en: Thread
id: Percakapan

en: Restore
id: Pulihkan

en: Offset
id: Letak

en: (No subject)
id: (Tanpa subyek)

en: Created year + month
id: Tahun dibuat + bulan

en: Created year
id: Tahun dibuat

en: Created month
id: Bulan dibuat

en: Created day
id: Hari dibuat

en: Created week
id: Minggu dibuat

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Changed date
id: Tanggal diubah

en: Enter the recipient, separate recipients with commas.
id: Masukkan nama penerima, apabila lebih dari 1, pisahkan menggunakan koma.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Send this user a private message
id: Kirim pesan pribadi kepada pengguna ini

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)
