Pubgold (8.x-1.0-beta18) - en to is translation catalogue (124 entries)

en: Title
is: Titill

en: Previous
is: Fyrri

en: Next
is: Næsta

en: Save configuration
is: Vista stillingar

en: delete
is: eyða

en: title
is: titill

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Username
is: Notendanafn

en: Item
is: Hlutur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Cancel
is: Hætta við

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Public
is: Almenn

en: more
is: meira

en: Article
is: Grein

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Articles
is: Greinar

en: Comments
is: Ummæli

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: License
is: Hugbúnaðarleyfi

en: Version
is: Útgáfa

en: Overview
is: Yfirlit

en: File
is: Skrá

en: Login
is: Innskráning

en: Edit
is: Breyta

en: Search
is: Leit

en: Number
is: Númer

en: Password
is: Lykilorð

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Parent
is: Foreldri

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Add category
is: Bæta við flokki

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Import
is: Flytja inn

en: Book
is: Bók

en: Export
is: Flytja út

en: Back
is: Til baka

en: Field
is: Svæði

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: username
is: notandanafn

en: Published: @date
is: Birt: @date

en: Open
is: Opna

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: History
is: Saga

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Add item
is: Bæta við hluta

en: Text
is: Texti

en: Theme
is: Þema

en: Timestamp
is: Tímastimpill

en: Keywords
is: Lykilorð

en: Unassign
is: Afturkalla

en: Status:
is: Staða:

en: Submitted by
is: Innsent af

en: ID
is: Kenni

en: User
is: Notandi

en: Continue
is: Halda áfram

en: Email
is: Netfang

en: Contact
is: Tengiliður

en: Created
is: Stofnað

en: All
is: Allt

en: Logo
is: Táknmynd

en: Never
is: Aldrei

en: Welcome
is: Velkomin(n)

en: From
is: Frá

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Location
is: Staðsetning

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: System
is: Kerfi

en: Address
is: Heimilisfang

en: State
is: Fylki

en: Send
is: Senda

en: Recipient
is: Viðtakandi

en: Table
is: Tafla

en: Role
is: Hlutverk

en: First name
is: Fornafn

en: Last name
is: Eftirnafn

en: Tools
is: Tól

en: Optional
is: Valkvætt

en: Position
is: Staðsetning

en: Template
is: Sniðmát

en: Close
is: Loka

en: Last Name
is: Eftirnafn

en: Street
is: Gata

en: City
is: Borg

en: Postal code
is: Póstnúmer

en: Logout
is: Útskrá

en: Department
is: Deild

en: Attachments
is: Viðhengi

en: Create account
is: Stofna aðgang

en: Show
is: Sýna

en: English
is: Enska

en: Extend
is: Bæta við

en: Books
is: Bækur

en: Review
is: Yfirlestur

en: Reset password
is: Endursetja lykilorð

en: Complete
is: Lokið

en: Authors
is: Höfundar

en: Translation
is: Þýðing

en: Newsletter
is: Fréttabréf

en: Telephone
is: Sími

en: Add comment
is: Bæta við ummælum

en: German
is: Þýska

en: About
is: Um

en: Additional information
is: Viðbótarupplýsingar

en: Creator
is: Stofnandi

en: Delete comment
is: Eyða ummælum

en: About us
is: Um okkur
