Publish Away Field (8.x-1.0-alpha6) - en to id translation catalogue (39 entries)

en: Title
id: Judul

en: Content
id: Konten

en: - None -
id: - Tiada -

en: Image
id: Gambar

en: Save
id: Simpan

en: Original image
id: Gambar asli

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Rows
id: Baris

en: Minimum height
id: Tinggi minimum

en: Minimum width
id: Lebar minimum

en: pixels
id: piksel

en: Maximum height
id: Tinggi maksimum

en: Maximum width
id: Lebar maksimum

en: Maximum image resolution
id: Resolusi gambar maksimum

en: Default image
id: Gambar bawaan

en: Alternative text
id: Teks alternatif

en: Upload destination
id: Tujuan unggahan

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
id: Pilih tempat berkas terakhir harus disimpan. Penyimpanan berkas pribadi memiliki overhead yang jauh lebih besar daripada berkas publik, namun memungkinkan akses terbatas ke berkas dalam bidang ini.

en: Minimum image resolution
id: Resolusi gambar minimum

en: Enable <em>Alt</em> field
id: Aktifkan isian <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
id: Aktifkan isial <em>Judul</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
id: Atribut judul digunakan sebagai tip yang muncul saat kursor mouse berada di atas gambar.

en: Image style
id: Gaya gambar

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Link image to
id: Tautkan gambar ke

en: Image style: @style
id: Gaya gambar: @style

en: Linked to content
id: Ditautkan ke konten

en: Linked to file
id: Ditautkan ke berkas

en: Nothing
id: Tidak ada

en: <em>Alt</em> field required
id: Bidang <em>Alt</em> dibutuhkan

en: <em>Title</em> field required
id: Bidang <em>Judul</em> dibutuhkan

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
id: Jika tidak ada gambar yang diunggah, gambar ini akan ditampilkan dan akan menimpa gambar bawaannya.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
id: Gambar yang akan ditampilkan jika tidak ada gambar yang diupload.

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
id: Teks ini akan digunakan oleh pembaca layar, mesin pencari, dan saat gambar tidak bisa dimuat.

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
id: Ukuran gambar minimum yang diizinkan dinyatakan sebagai LEBAR×TINGGI (misalnya 640 × 480). Biarkan kosong tanpa batasan. Jika gambar yang lebih kecil diupload, maka akan ditolak.

en: Making this field required is recommended.
id: Membuat bidang ini dibutuhkan dianjurkan.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
id: Atribut judul digunakan sebagai tip yang muncul saat kursor mouse berada di atas gambar. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
