Publish Away Field (8.x-1.0-alpha7) - en to fr translation catalogue (50 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Content
fr: Contenu

en: File
fr: Fichier

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Save
fr: Enregistrer

en: Original image
fr: Image originale

en: Rows
fr: Rangées

en: Secret key
fr: Clé secrète

en: Minimum height
fr: Hauteur minimum

en: Minimum width
fr: Largeur minimum

en: Twitter settings
fr: Paramètres twitter

en: Consumer key
fr: Clé du client

en: Maximum height
fr: Hauteur maximum

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Maximum image resolution
fr: Résolution maximale de l'image

en: Default image
fr: Image par défaut

en: Twitter account
fr: Compte Twitter

en: Alternative text
fr: Alternative textuelle

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fr: Sélectionnez où les fichiers finaux doivent être stockés. Le stockage privé de fichier pose beaucoup plus de contraintes que le stockage public, mais permet un accès restreint aux fichiers pour ce champ.

en: Minimum image resolution
fr: Résolution minimum de l'image

en: Enable <em>Alt</em> field
fr: Activer le champ <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
fr: Activer le champ <em>Titre</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
fr: Le contenu de l'attribut <em>Title</em> ("titre", en français) apparait dans une infobulle lorsque le pointeur de la souris survole l'image.

en: Facebook account
fr: Compte Facebook

en: Image style
fr: Style d'image

en: Facebook settings
fr: Paramètres de Facebook

en: Access token
fr: Jeton d'accès

en: Facebook Page ID
fr: Identifiant (ID) de la page Facebook

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Linked to file
fr: Lié au fichier

en: Nothing
fr: Rien

en: Problems detected
fr: Problèmes détectés

en: <em>Alt</em> field required
fr: Champ <em>Alt</em> requis

en: <em>Title</em> field required
fr: Champ <em>Titre</em> requis

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
fr: Si aucune image n'est transférée, cette image sera montrée à l'affichage et surchargera l'image par défaut du champ.

en: Twitter API
fr: API Twitter

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: No placeholder
fr: Aucun placeholder

en: Image to be shown if no image is uploaded.
fr: Image à afficher si aucune image n'est transférée.

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
fr: Ce texte sera utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche, et lorsque l'image ne peut pas être chargée.

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
fr: La taille d'image minimum autorisée formulée comme LARGEUR×HAUTEUR (ex : 640×480). Laisser vide pour ne pas limiter. Si une image plus petite est transférée, elle sera rejetée.

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded. Enabling this field is recommended
fr: L'attribut alt peut être utilisé par les moteurs de recherche, les lecteurs d'écran et les cas où l'image ne peut pas être chargée. L'activation de ce champ est recommandé

en: Making this field required is recommended.
fr: Rendre ce champ requis est recommandé.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
fr: L'attribut <em>title</em> est utilisé comme texte d'aide lorsque la souris survole une image. Activer ce champ n'est pas recommandé car cela peut perturber les lecteurs d'écran.

en: Configure Image Styles
fr: Configurer les styles d'images
