QuantCDN - Drupal Static Site Generator & Hosting (2.0.0-rc1) - en to id translation catalogue (55 entries)

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Content
id: Konten

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Overview
id: Sekilas

en: Search
id: Pencarian

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Views
id: View

en: Filename
id: Nama berkas

en: Clear index
id: Bersihkan indeks

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Content type
id: Jenis konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Created
id: Dibuat

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Page
id: Halaman

en: Taxonomy terms
id: Istilah taksonomi

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Nodes
id: Node

en: Display options
id: Opsi tampilan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: author
id: penulis

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Index
id: Indeks

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Route
id: Rute

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Permanent
id: Permanen

en: Temporary
id: Sementara

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Item ID
id: ID butir

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Transitions
id: Transisi

en: Asc
id: Urutan turun

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten
