QuantCDN - Drupal Static Site Generator & Hosting (2.0.0-rc1) - en to ja translation catalogue (69 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Status
ja: 状態

en: Content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Overview
ja: 概観

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Views
ja: ビュー

en: Filename
ja: ファイル名

en: Clear index
ja: インデックスのクリアー

en: Updated
ja: 更新

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Configure
ja: 設定

en: Created
ja: 作成

en: Exclude
ja: 除外

en: Page
ja: ページ

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Nodes
ja: ノード

en: Display options
ja: ディスプレイオプション

en: Desc
ja: 降順

en: Override
ja: 上書き

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Token
ja: トークン

en: Languages
ja: 言語

en: author
ja: 投稿者

en: Cron
ja: cron

en: Metadata
ja: メタデータ

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Apply
ja: 適用

en: Index
ja: インデックス

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Route
ja: ルート

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Item ID
ja: 項目ID

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Status code
ja: 状態コード

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: API Token
ja: API トークン

en: Transitions
ja: 推移

en: Asc
ja: 昇順

en: API Endpoint
ja: API エンドポイント

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理
