Quick add field data (8.x-1.4) - en to de translation catalogue (39 entries)

en: Title
de: Titel

en: Next
de: Weiter

en: Type
de: Typ

en: Taxonomy
de: Taxonomie

en: Size
de: Größe

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Import
de: Importieren

en: Label
de: Beschriftung

en: User
de: Benutzer

en: Email
de: E-Mail

en: Node
de: Beitrag

en: Field type
de: Feldtyp

en: Fields
de: Felder

en: Widget
de: Steuerelement

en: Store
de: Shop

en: description
de: Beschreibung

en: Profile
de: Profil

en: Empty
de: Leer

en: or
de: oder

en: Created new vocabulary %name.
de: Das neue Vokabular %name wurde erstellt.

en: Machine name
de: Systemname

en: Data
de: Daten

en: Finish
de: Abschließen

en: - Select -
de: - Auswählen -

en: Bundle
de: Subtyp

en: The content type %name has been added.
de: Der Inhaltstyp %name wurde hinzugefügt.

en: Table name
de: Tabellenname

en: Field label
de: Feld-Beschriftung

en: - Select a field type -
de: - Feldtyp auswählen -

en: Order number
de: Bestellnummer

en: Choose a file
de: Datei auswählen

en: @count imported items total.
de: @count Datensätze insgesamt importiert.

en: Paragraphs
de: Seitenabschnitte

en: Saved the %label Paragraphs type.
de: Seitenabschnittstyp %label gespeichert.

en: Database Search
de: Datenbank-Suche

en: There are no @label yet.
de: Noch keine @label vorhanden.

en: Custom table
de: Benutzerdefinierte Tabelle

en: Verifying entry...
de: Überprüfe Eintrag…

en: Saved the %label profile type.
de: Der Profiltyp %label wurde gespeichert.
