Quick Node Clone (8.x-1.13) - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: View
fr: Voir

en: Node
fr: Nœud

en: Fields
fr: Champs

en: Clone
fr: Cloner

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Entity Types
fr: Types d'entités

en: Exclude list
fr: Liste d'exclusion

en: Quickly clone a node with regular fields.
fr: Cloner rapidement un nœud avec ses champs.

en: @type %title (clone) has been created.
fr: @type %title (copie) a été créé(e).

en: The cloned post could not be saved.
fr: Le clone n'a pas pu être enregistré.

en: @type: added %title (clone).
fr: @type : %title a été ajouté(e) (copie).

en: Quick Node Clone Settings
fr: Paramètres de Quick Node Clone

en: Configure settings related to cloning nodes with the Quick Node Clone module.
fr: Configurer les paramètres de clonage de nœuds avec le module Quick Node Clone.

en: Administer Quick Node Clone Settings
fr: Administrer les paramètres de Quick Node Clone

en: Quick Node Clone Setting
fr: Paramètre de Quick Node Clone

en: Enter text to add to the title of a cloned node to help content editors. A space will be added between this text and the title. Example: "Clone of"
fr: Saisir un texte à ajouter au titre d'un nœud cloné pour aider les contributeurs de contenus. Un espace sera ajouté entre ce texte et le titre. Par exemple : "Clone de"

en: %type: clone content
fr: %type : cloner le contenu

en: Quick Node Paragraph Clone Setting
fr: Paramètre de Quick Node Paragraph Clone

en: Quick Node Clone settings
fr: Paramètres de Quick Node Clone

en: Clone publication status of original?
fr: Cloner le statut de publication de l'original ?

en: Exclusion list
fr: Liste d'exclusion

en: You can select fields that you do not want to be included when the node is cloned.
fr: Vous pouvez sélectionner les champs à exclure lorsque le nœud est cloné.

en: Select entity types above and you will see a list of fields that can be excluded.
fr: Sélectionnez des types d'entités parmi ceux listés au-dessus et vous verrez une liste de champs pouvant être exclus.

en: Fields for @bundle_name
fr: Champs de @bundle_name

en: No content types selected
fr: Aucun type de contenu n'a été sélectionné

en: New Clone:
fr: Nouveau clone :

en: If unchecked, the publication status of the clone will be equal to the default of the content type.
fr: Si décoché, le statut de publication du clone sera celui par défaut du type de contenu.

en: Add clone link
fr: Ajouter un lien de clonage

en: Provide a clone link to the Content.
fr: Fournit un lien de clonage sur les contenus
