Quick Start (8.x-1.0-beta02) - en to ja translation catalogue (64 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: On
ja: オン

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Feed
ja: フィード

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Help
ja: ヘルプ

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Components
ja: コンポーネント

en: All
ja: すべて

en: Panels
ja: パネル

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Token
ja: トークン

en: Permissions
ja: 権限

en: Changed
ja: 変更済

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Editor
ja: エディタ

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Offset
ja: オフセット

en: Landing page
ja: ランディングページ

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Library
ja: ライブラリー

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: No front page content has been created yet.
ja: フロントページ向けコンテンツはまだ作成されていません。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: The time that the node was created.
ja: ノードが作成された日時。

en: The time that the node was last edited.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: The time that the custom block was last edited.
ja: カスタムブロックが最後に編集された時間。

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: A brief description of your block.
ja: ブロックの簡潔な説明。

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ
