Quick Start (8.x-1.0-beta07) - en to da translation catalogue (62 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Body
da: Brødtekst

en: On
da: Tilsluttet

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Help
da: Hjælp

en: Archive
da: Arkiv

en: Components
da: Komponenter

en: All
da: Alle

en: Panels
da: Paneler

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Menu link
da: Menu-link

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Gallery
da: Galleri

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Desc
da: Faldende

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Token
da: Symbol

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Changed
da: Ændret

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Offset
da: Forskydning

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Frontpage
da: Forside

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Library
da: Bibliotek

en: All content
da: Alt indhold

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: No front page content has been created yet.
da: Der er ikke blevet oprettet forsideindhold endnu.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Asc
da: Stigende

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: The time that the node was created.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet blev oprettet.

en: The time that the node was last edited.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet sidst blev redigeret.

en: The time that the custom block was last edited.
da: Tidspunktet hvor den brugerdefinerede blok sidst blev redigeret.

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: A brief description of your block.
da: En kort beskrivelse af din blok.

en: The username of the content author.
da: Forfatterens brugernavn.

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
da: Beregnet menulink for noden (kun tilgængeligt imens noden gemmes).
