Quick Start (8.x-1.0-beta12) - en to fa translation catalogue (53 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Body
fa: بدنه

en: On
fa: روشن

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Feed
fa: خوراک

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: Help
fa: راهنما

en: Archive
fa: آرشیو

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: All
fa: همه

en: Panels
fa: پنل‌ها

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Menu link
fa: پیوند منو

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست‌ها

en: Gallery
fa: گالری

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Desc
fa: نزولی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Token
fa: توکن

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Block description
fa: توضیحات بلوک

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Offset
fa: جابجایی

en: Frontpage
fa: صفحه اول

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: The installation has encountered an error.
fa: نصب با خطا مواجه شد.

en: All content
fa: تمامی محتوا

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: No front page content has been created yet.
fa: هنوز هیج محتوایی برای صفحه اول ایجاد نشده است.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: A brief description of your block.
fa: توضیح مختصری از بلوک شما.

en: The username of the content author.
fa: نام کاربری نویسنده محتوا.

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.

en: All content promoted to the front page.
fa: تمام محتوایی که در صفحه اول نمایش داده می‌شود.

en: Welcome to [site:name]
fa: به [site:name] خوش‌‌آمدید
