Quick Start (8.x-1.0-rc1) - en to tr translation catalogue (57 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Body
tr: Gövde

en: On
tr: Açık

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Feed
tr: Akış

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Help
tr: Yardım

en: Archive
tr: Arşiv

en: All
tr: Tümü

en: Panels
tr: Paneller (Panels)

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Authored by
tr: Yazan

en: Desc
tr: Azalan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Token
tr: Simge

en: Permissions
tr: İzinler

en: Changed
tr: Değişti

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: The installation has encountered an error.
tr: Kurulum sırasında hata oluştu.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: No front page content has been created yet.
tr: Henüz bir ana sayfa içeriği oluşturulmadı.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: The time that the node was created.
tr: Düğümün oluşturulduğu zaman.

en: The time that the node was last edited.
tr: Düğümün en son düzenlendiği zaman.

en: The time that the custom block was last edited.
tr: Özel bloğun en son düzenlendiği zaman.

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: A brief description of your block.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Welcome to [site:name]
tr: [site:name] sitesine hoş geldiniz
