Quick Start (8.x-1.0) - en to hi translation catalogue (47 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: On
hi: चालू

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Help
hi: मदद

en: Archive
hi: पुरालेख

en: All
hi: सभी

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Off
hi: बंद

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Sticky at top of lists
hi: सूची के शीर्ष पर स्टिकी

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Changed
hi: बदल गया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Editor
hi: संपादक

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Frontpage
hi: मुखपृष्ठ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: The installation has encountered an error.
hi: स्थापना में कोई त्रुटी हुई

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: All content
hi: सभी सामग्री

en: Monthly archive
hi: मासिक पुरालेख

en: No front page content has been created yet.
hi: कोई फ्रंट पेज की सामग्री अभी तक नहीं बनाई गई है.

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: A brief description of your block.
hi: अापके ब्लॉक का एक संक्षिप्त विवरण

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: A basic block contains a title and a body.
hi: एक बुनियादी ब्लॉक में एक शीर्षक और एक बॉडी होता है।

en: All content, by month.
hi: सभी सामग्री, महीने के हिसाब से।

en: All content promoted to the front page.
hi: सभी सामग्री फ्रंट पेज पर प्रचारित की गई।

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
hi: एक निश्चित वर्गीकरण शब्द से संबंधित सामग्री।

en: Welcome to [site:name]
hi: [site:name] पर आपका स्‍वागत है
