Quick Start (8.x-1.2) - en to pl translation catalogue (57 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Body
pl: Treść

en: On
pl: Włączony

en: Taxonomy
pl: Kategorie

en: Reset
pl: Resetuj

en: Feed
pl: Zasób

en: Taxonomy term
pl: Termin taksonomii

en: Help
pl: Pomoc

en: Archive
pl: Archiwizuj

en: All
pl: Wszystko

en: Panels
pl: Panele

en: Add content
pl: Dodaj treść

en: Block
pl: Blok

en: Page
pl: Strona

en: Off
pl: Wyłączony

en: Menu link
pl: Pozycja w menu

en: Promoted to front page
pl: Promowany na stronie głównej

en: Sticky at top of lists
pl: Przyklejony na górze listy

en: Authored by
pl: Autor

en: Desc
pl: Malejąco

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Authored on
pl: Data dodania

en: Token
pl: Wzorzec

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: Changed
pl: Zmieniono

en: ‹ Previous
pl: ‹ Poprzednia

en: Next ›
pl: Następna ›

en: Anonymous user
pl: Użytkownik anonimowy

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Block description
pl: Opis bloku

en: Editor
pl: Edytor

en: Authenticated user
pl: Użytkownik uwierzytelniony

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Frontpage
pl: Strona główna

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: The installation has encountered an error.
pl: Podczas instalacji wystąpił błąd.

en: « First
pl: « Pierwsza

en: Last »
pl: Ostatnia »

en: All content
pl: Wszystkie treści

en: Monthly archive
pl: Archiwum miesięczne

en: No front page content has been created yet.
pl: Nie opublikowano jeszcze żadnej treści na stronie głównej.

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Master
pl: Główny

en: Full HTML
pl: Pełny HTML

en: The time that the node was created.
pl: Data utworzenia węzła.

en: The time that the node was last edited.
pl: Data ostatniej edycji węzła.

en: The time that the custom block was last edited.
pl: Czas ostatniej edycji własnego bloku.

en: Lists (Views)
pl: Listy (Widoki)

en: A brief description of your block.
pl: Krótki opis twojego bloku.

en: The username of the content author.
pl: Nazwa użytkownika będącego autorem zawartości.

en: Basic block
pl: Prosty blok

en: A basic block contains a title and a body.
pl: Prosty blok zawiera tytuł i treść

en: All content, by month.
pl: Cała zawartość wg miesiąca.

en: All content promoted to the front page.
pl: Wszystkie treści promowane na stronie głównej.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pl: Zawartość należąca do konkretnego terminu taksonomii

en: Welcome to [site:name]
pl: Witaj na [site:name]
