Quick Start (8.x-1.4) - en to id translation catalogue (56 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Body
id: Isi

en: On
id: Pada

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Search
id: Pencarian

en: Feed
id: Umpan

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Help
id: Bantuan

en: Archive
id: Arsip

en: Components
id: Komponen

en: All
id: Semua

en: Add content
id: Tambah konten

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Changed
id: Berubah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Block description
id: Deskripsi blok

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Offset
id: Letak

en: Frontpage
id: Laman depan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: The installation has encountered an error.
id: Ditemukan kesalahan dalam instalasi

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Library
id: Pustaka

en: All content
id: Semua isi

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: No front page content has been created yet.
id: Tidak ada konten halaman depan yang sudah dibuat.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Select media
id: Memilih media

en: The time that the node was last edited.
id: Waktu terakhir kali node diedit.

en: Lists (Views)
id: Daftar (View)

en: A brief description of your block.
id: Deskripsi singkat tentang blok Anda

en: The username of the content author.
id: Nama pengguna dari penulis konten.

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: All content, by month.
id: Semua konten, per bulan.

en: All content promoted to the front page.
id: Semua konten di promosikan ke halaman depan.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
id: Konten merupakan milik taksonomi tertentu

en: Welcome to [site:name]
id: Selamat datang di [site:name]

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
id: Tautan menu yang dihitung untuk node (hanya tersedia selama penyimpanan node).
