Quick Start (8.x-1.0-rc2) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Body
it: Corpo

en: On
it: Acceso

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Reset
it: Ripristina

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Help
it: Aiuto

en: Archive
it: Archivio

en: All
it: Tutti

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Authored by
it: Creato da

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Permissions
it: Permessi

en: Changed
it: Modificato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Offset
it: Scostamento

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: The installation has encountered an error.
it: La procedura d'installazione ha riscontrato un errore.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Monthly archive
it: Archivio mensile

en: No front page content has been created yet.
it: Non è stato creato alcun contenuto per la prima pagina.

en: Master
it: Principale

en: Full HTML
it: HTML completo

en: The time that the node was created.
it: Data e ora in cui il nodo è stato creato.

en: The time that the node was last edited.
it: Data e ora in cui il nodo è stato modificato l'ultima volta.

en: The time that the custom block was last edited.
it: L'ultima volta che il blocco è stato modificato.

en: Lists (Views)
it: Elenchi (Viste)

en: A brief description of your block.
it: Una breve descrizione del tuo blocco.

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: All content, by month.
it: Tutti i contenuti, per mese.

en: All content promoted to the front page.
it: Tutti i contenuti promossi in prima pagina.

en: Welcome to [site:name]
it: Benvenuti in [site:name]
