Quiz Maker (1.0.0-alpha5) - en to it translation catalogue (58 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Status
it: Stato

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Tag
it: Etichetta

en: Edit
it: Modifica

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Label
it: Etichetta

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: Created
it: Creato

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: Score
it: Punteggio

en: Revisions
it: Revisioni

en: State
it: Stato

en: Authored on
it: Creato il

en: Time format
it: Formato ora

en: Revert
it: Ripristina

en: Hours
it: Ore

en: Results
it: Risultati

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Review
it: Revisione

en: Finished
it: Completato

en: Questions
it: Domande

en: Passed
it: Passato

en: Finish
it: Termina

en: Started
it: Iniziato

en: Answers
it: Risposte

en: Correct
it: Corretto

en: Quiz Results
it: Risultati quiz

en: question
it: domanda

en: questions
it: domande

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Structure
it: Struttura

en: Max score
it: Max punti

en: Attempts
it: Tentativi

en: Multiple choice question
it: Domanda a scelta multipla

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Allow jumping
it: Permetti di saltare fra le domande

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Revert to earlier revision of a translation
it: Ripristinare la versione precedente di una traduzione

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
