Quiz Maker (1.0.3) - en to ja translation catalogue (68 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Tag
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Label
ja: ラベル

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: View
ja: ビュー

en: Updated
ja: 更新

en: Created
ja: 作成

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: Score
ja: 得点

en: Revisions
ja: リビジョン

en: State
ja: 状態

en: Time limit
ja: 制限時間

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Revert
ja: 戻す

en: Hours
ja: 時

en: Results
ja: 結果

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Standard
ja: 標準

en: Review
ja: 確認する

en: Finished
ja: 完了

en: Questions
ja: 質問

en: Passed
ja: パスされた

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Finish
ja: 終了

en: Started
ja: 開始済

en: Answers
ja: 解答

en: Correct
ja: 正解

en: Quiz Results
ja: クイズの結果

en: Quiz
ja: クイズ

en: Question type
ja: 問題の型

en: Pass rate
ja: 合格基準

en: quiz
ja: クイズ

en: Revert to earlier revision
ja: 以前のリビジョンに戻す

en: Delete earlier revision
ja: 以前のリビジョンを削除

en: Quiz Result
ja: クイズの結果

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Structure
ja: サイト構築

en: Max score
ja: 最高得点

en: Attempts
ja: 試み

en: Matching question
ja: Matching questionモジュール

en: Quiz results
ja: クイズの結果

en: Multiple choice question
ja: 複数選択問題

en: Time left
ja: 残り時間

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Revert to earlier revision of a translation
ja: 前のリビジョンの翻訳に戻す

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Set as current revision
ja: 現在のリビジョンに設定
