Range (8.x-1.1) - en to hi translation catalogue (23 entries)

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Value
hi: मान

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: From
hi: से

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Scale
hi: पैमाना

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
hi: डेटाबेस में स्टोर करने के लिए अंकों की कुल संख्या, जिसमें दशमलव के दाईं ओर अंक भी शामिल हैं।

en: The number of digits to the right of the decimal.
hi: दशमलव के दाईं ओर अंकों की संख्या।

en: Decimal marker
hi: दशमलव निशान

en: Space
hi: जगह

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: Thousand marker
hi: हजार मार्कर.

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hi: संख्यात्मक

en: Apostrophe
hi: एपॉस्ट्रॉफ़ी

en: Thin space
hi: पतली जगह
