Range (8.x-1.3) - en to ro translation catalogue (30 entries)

en: Suffix
ro: Sufix

en: Value
ro: Valoare

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Default
ro: Implicit

en: From
ro: De la

en: Maximum
ro: Maxim

en: Scale
ro: Scalare

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ro: Numărul total de cifre care vor fi stocate în baza de date, inclusiv cele din dreapta zecimalelor.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ro: Numărul de cifre de la dreapta zecimalei.

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: Space
ro: spațiu

en: contains
ro: conține

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Comma
ro: virgulă

en: exposed
ro: expus

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ro: Valoarea minimă care ar trebui să fie permisă în acest câmp. Lăsați necompletat pentru nici o valoare minimă.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ro: Valoarea maximă care ar trebui permisă în acest câmp. Lăsați necompletat pentru nici o maximă.

en: Thousand marker
ro: Marcaj cifra miilor

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ro: Numeric

en: Apostrophe
ro: Apostrof

en: grouped
ro: grupate

en: - No value -
ro: - Nici o valoare -

en: Thin space
ro: Spațiu îngust

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.
