Range (8.x-1.3) - en to tr translation catalogue (33 entries)

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Value
tr: Değer

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Default
tr: Varsayılan

en: Format
tr: Biçim

en: From
tr: Kimden

en: Maximum
tr: En fazla

en: Scale
tr: Ölçek

en: Operator
tr: İşletmen

en: Unformatted
tr: Biçimlenmemiş

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Minimum
tr: En az

en: Precision
tr: Kesinlik

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındakiler de dahil, veritabanında saklanacak toplam basamak adedi.

en: The number of digits to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındaki basamak sayısı.

en: Decimal marker
tr: Ondalık işareti

en: Space
tr: Boşluk

en: contains
tr: içeriyor

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Comma
tr: Virgül

en: exposed
tr: açıkça

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
tr: Bu alanda kullanılabilecek minimum değer. Minimum değer kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
tr: Bu alanda kullanılabilecek maksimum değer. Maksimum değer kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: Thousand marker
tr: Basamak gruplandırma simgesi

[ctx: Sort order]
en: Numerical
tr: Sayısal

en: Apostrophe
tr: Kesme işareti

en: grouped
tr: gruplanmış

en: - No value -
tr: - Değer yok -

en: Thin space
tr: İnce boşluk

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.
