Range (8.x-1.6) - en to cs translation catalogue (30 entries)

en: Value
cs: Hodnota

en: - None -
cs: - Nic -

en: Default
cs: Výchozí

en: Format
cs: Formát

en: From
cs: Od

en: Range
cs: Rozsah

en: Operator
cs: Operátor

en: Unformatted
cs: Neformátováno

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Precision
cs: Přesnost

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
cs: Celkový počet míst pro ukládání do databáze, včetně míst za desetinnou čárkou.

en: The number of digits to the right of the decimal.
cs: Počet míst za desetinnou čárkou.

en: Decimal marker
cs: Oddělovač desetinných míst

en: Space
cs: Mezera

en: contains
cs: obsahuje

en: does not contain
cs: neobsahuje

en: Decimal point
cs: Desetinná tečka

en: Comma
cs: Čárka

en: exposed
cs: vystavený

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: Field types
cs: Typy polí

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
cs: Minimální hodnota povolená v tomto poli. Nechte prázdné, pokud si nepřejete nastavit žádné minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
cs: Maximální hodnota povolená v tomto poli. Nechte prázdné, pokud si nepřejete nastavit žádné maximum.

en: Thousand marker
cs: Oddělovač tisíců

[ctx: Sort order]
en: Numerical
cs: Číselná hodnota

en: Apostrophe
cs: Apostrof

en: grouped
cs: seskupeno

en: - No value -
cs: - Žádná hodnota -

en: Thin space
cs: Úzká mezera

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
cs: Text, který se zobrazí v poli, dokud nebude vložena nějaká hodnota. Obvykle se jedná o příklad nebo nebo stručný popis předpokládaného formátu.
