Range (8.x-1.6) - en to ru translation catalogue (38 entries)

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Value
ru: Значение

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Default
ru: По умолчанию

en: Format
ru: Формат

en: From
ru: От

en: Maximum
ru: Максимум

en: Range
ru: Диапазон

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Operator
ru: Оператор

en: to
ru: до

en: Unformatted
ru: Без форматирования

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Minimum
ru: Минимум

en: Precision
ru: Точность

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ru: Общее количество цифр для хранения в базе данных, в том числе в дробной части.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ru: Количество цифр после запятой.

en: Decimal marker
ru: Разделитель целой и дробной части

en: Space
ru: Пробел

en: contains
ru: содержит

en: does not contain
ru: не содержит

en: Decimal point
ru: Десятичная точка

en: Comma
ru: Запятая

en: exposed
ru: раскрыт

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Field types
ru: Типы полей

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ru: Минимальное значение поля. Если ограничение вводить не нужно, то оставьте это поле незаполненным.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ru: Максимальное значение поля. Если ограничение вводить не нужно, то оставьте это поле незаполненным.

en: Thousand marker
ru: Разделитель тысяч

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ru: Числовая

en: Apostrophe
ru: Апостроф

en: grouped
ru: сгруппировано

en: - No value -
ru: - Нет значения -

en: Thin space
ru: Узкий пробел

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ru: Текст, который будет показан в поле до начала ввода значения. Обычно это подсказка с примером значения или короткое описание ожидаемого формата.

en: Ideal for exact counts and measures (prices, temperatures, distances, volumes, etc.)
ru: Идеально для точных величин и измерений (цены, температура, расстояние, объём и т.д.)

en: This type of field offers faster processing and more compact storage, but the differences are typically negligible on modern sites
ru: Этот тип поля обрабатывается быстрее и занимает меньше места, но эта разница обычно несущественна на современных сайтах
