Rate (3.2.0-rc1) - en to id translation catalogue (51 entries)

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Description
id: Deskripsi

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: User
id: Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Never
id: Tidak pernah

en: Custom
id: Tersuai

en: Comment
id: Komentar

en: Average
id: Purata

en: Count
id: Jumlah

en: Class
id: Kelas

en: Option
id: Opsi

en: Function
id: Fungsi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Entity
id: Entitas

en: Results
id: Hasil

en: Display label
id: Label tampilan

en: Percentage
id: Persentase

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Read only
id: Baca saja

en: disable
id: dimatikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Sum
id: Jumlah

en: Value type
id: Tipe nilai

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Entities
id: Entitas

en: Hide summary
id: Sembunyikan ringkasan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity types
id: Jenis entitas

en: Result summary
id: Ringkasan hasil

en: Hide description
id: Sembunyikan deskripsi

en: Comment types
id: Jenis komentar
