RDF entity (8.x-1.0-alpha16) - en to uk translation catalogue (67 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: value
uk: значення

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Description
uk: Опис

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Explanation or submission guidelines
uk: Пояснення або вказівки щодо введення

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Weight
uk: Вага

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Default
uk: Базово

en: Time
uk: Час

en: View
uk: Перегляд

en: Create
uk: Створити

en: Custom
uk: Власний

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Term
uk: Термін

en: Term ID
uk: ID терміна

en: Authored by
uk: Автор

en: Integer
uk: Ціле число

en: Property
uk: Властивість

en: Modified
uk: Змінено

en: Authored on
uk: Створено

en: Graphs
uk: Графіки

en: Info
uk: Інформація

en: Metadata
uk: Метадані

en: Changed
uk: Змінено

en: @type: deleted %title.
uk: @type: %title видалено.

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Decimal
uk: Десяткове

en: Mapping
uk: Відповідність

en: Graph
uk: Графік

en: Field mapping
uk: Відповідність полів

en: Any
uk: Байдуже

en: Column
uk: Колонка

en: Target
uk: Ціль

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: Bundle
uk: Пакет

en: Predicate
uk: Предикат

en: Draft
uk: Чернетка

en: - Any -
uk: - Усі -

en: Resource
uk: Ресурс

en: Connection
uk: З'єднання

en: Literal
uk: Літерал

en: Caller
uk: Зовнішній виклик

en: Behaviour
uk: Поведінка

en: <em>Edit @type</em> @title
uk: <em>Редагувати @type</em> @title

en: Administer settings
uk: Керування налаштуваннями

en: Query type
uk: Тип запиту

en: Datetime
uk: Дата і час

en: Entity types
uk: Типи сутностей

en: Value format
uk: Формат значення

en: Langcode
uk: Код мови

en: Number of values is required.
uk: Кількість значень є обов’язковою.

en: View all revisions
uk: Перегляд всіх редакцій

en: The term ID.
uk: Ідентифікатор терміна.

en: The username of the content author.
uk: Ім'я користувача автора матеріалу.

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Export types
uk: Типи експорту
