Personal reader (1.0.0) - en to hi translation catalogue (33 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Forgot password?
hi: पासवर्ड भूल गए?

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: new
hi: नवीन

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: action
hi: क्रिया

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Create
hi: बनाएँ

en: Other
hi: अन्य

en: Log in
hi: प्रवेश

en: Close
hi: बंद करे

en: Logout
hi: लॉग आउट

en: Messages
hi: संदेश

en: Sources
hi: स्रोत

en: Browser
hi: ब्राउज़र

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Reply
hi: जवाब दें

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश
